Liczba cyberataków na polskie szpitale wzrosła prawie o połowę

Liczba cyberataków na polskie szpitale wzrosła prawie o połowę

5 lipca 2022 Wyłączono przez redakcja

Liczba ataków na placówki medyczne w Europie Środkowej wzrosła w zeszłym roku o 45%, a w skali globalnej o ponad 70% r/r.

  • Skutki ataków hakerskich to nie tylko straty finansowe liczone w milionach i kradzież danych – mogą prowadzić do zagrożenia życia, jak to miało miejsce dwa lata temu w Niemczech.
  • Do 30 listopada szpitale mogą składać wnioski do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie poprawy bezpieczeństwa systemów IT.

Hakerzy coraz częściej atakują sektor ochrony zdrowia – szpitale, przychodnie, laboratoria medyczne. Na początku roku zaatakowali też Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W 2021 roku na całym świecie odnotowano łącznie o 71% incydentów więcej niż w 2020 – czytamy w 2022 Cyber Security Report. W efekcie, było to średnio 830 incydentów tygodniowo. Z kolei według ekspertów z Checkpoint Research, w ubiegłym roku hakerzy atakowali przede wszystkim szpitale w Europie Środkowej – liczba przypadków wzrosła o 45% rok do roku.

–  Wzrost liczby cyberataków na ochronę zdrowia pokazuje, że zabezpieczenie infrastruktury IT szpitali i innych instytucji ochrony zdrowia to kluczowa kwestia. Zdarza się, że rozwiązania IT w szpitalach nie nadążają za tempem zmian narzuconym przez pomysłowość hakerów. Cyberprzestępcy nieustannie rozwijają techniki ataków i mimo wysiłków podejmowanych przez ekspertów od bezpieczeństwa, nadal są w stanie złamać rozmaite zabezpieczenia. Ważnym aspektem jest też ścisłe przestrzeganie procedur bezpieczeństwa, co nie zawsze ma miejsce. Warto dodać, że to problem globalny, z którym mierzy się ochrona zdrowia na całym świecie –  mówi Patrycja Tatara, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A.

Przykłady z życia wzięte

Skala działań hakerów nie zna granic, a w skrajnym przypadku cyberprzestępcy doprowadzili do najgorszego.

  • Atak na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z żądaniem okupu

W nocy z 13 na 14 lutego bieżącego roku, w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym przestały działać kluczowe dla ratowników systemy – w tym narzędzie do przesyłania informacji dotyczących interwencji medycznych. Ratownicy awaryjnie korzystali z połączeń telefonicznych i prywatnych e-maili, więc na szczęście atak nie wpłynął znacząco na realizację misji ratunkowych i transportów między szpitalami. Specjaliści walczyli przez tydzień ze skutkami ransomware – hakerzy zaszyfrowali dostęp do danych i zażądali 390 tys. dolarów okupu za ich odblokowanie.

  • Cyberatak na Universal Health Services (USA i Wielka Brytania)

Innym przykładem jest szeroko zakrojony cyberatak ransomware przeprowadzony we wrześniu 2020 roku w USA. Celem była sieć placówek Universal Health Services, rozsiana po niemal całym terytorium Stanów Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. Z ograniczonym dostępem do infrastruktury IT mierzyło się 400 szpitali i przychodni. Szczęśliwie atak udało się zneutralizować, ale działania cyberprzestępców sparaliżowały system informatyczny UHS na cały weekend (do ataku doszło w piątek). Przez ten czas personel musiał korzystać wyłącznie z papierowego obiegu informacji, a szpitale musiały relokować pacjentów oczekujących na pilne zabiegi. W efekcie UHS odnotowało straty finansowe na poziomie 67 mln dolarów.

  • Atak na szpital w Düsseldorfie i śmierć pacjentki

Również we wrześniu 2020 roku cyberprzestępcy zaatakowali Uniwersytet Heinricha Heinego. Hakerzy zaszyfrowali 30 serwerów, a na jednym z nich zostawili plik zawierający informację z żądaniem okupu za odblokowanie systemu. Klasyczny atak ransomware okazał się tragiczny w skutkach – doprowadził do śmierci pacjentki Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie. Na skutek awarii systemu spowodowanej cyberatakiem, lekarze nie mogli przyjąć kobiety i byli zmuszeni odesłać karetkę do innej placówki, w oddalonym o 32 km Wuppertalu. Pacjentka zmarła w drodze.

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo szpitali?

Do najczęściej wymienianych problemów cyberbezpieczeństwa, należą m.in. luki w aplikacjach i architekturze sieci. Kolejną kwestią jest kładzenie nacisku wyłącznie na monitorowanie sieci bez odpowiedniej dbałości o bezpieczeństwo dostępu do danych. Sposobem na szybkie usunięcie błędów, są regularne audyty i testy bezpieczeństwa. Pozwalają one wykryć nieprawidłowości i znaleźć sposób na ich skorygowanie. Równie ważne są także cykliczne szkolenia personelu w zakresie bezpieczeństwa IT – bardzo często hakerzy wykorzystują niską czujność pracowników i stosują różne techniki manipulacyjne, rozsyłając np. fałszywe maile czy wiadomości SMS. Często wykorzystują też nasze naturalne obawy i konteksty sytuacyjne, np. w 2020 r. bardzo często atakowali „na COVID”.

Z doświadczenia wiem, że dobrze przeprowadzony audyt daje nieocenioną wiedzę, umożliwiającą skuteczne podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa placówki. Zdaję sobie sprawę, że to jednak spory wydatek dla szpitali. Dlatego cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program dofinansowania, pozwalający placówkom medycznym zainwestować w swoje cyberbezpieczeństwo. W zależności od wysokości kontraktu NFZ, może to być nawet od 240 do 900 tysięcy złotych – dodaje Patrycja Tatara ze Sprint S.A.

Źródło: Sprint S.A.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest