Pomysł na wakacyjną, rodzinną wycieczkę łączącą zabawę i edukację

Pomysł na wakacyjną, rodzinną wycieczkę łączącą zabawę i edukację

24 lipca 2022 Wyłączono przez redakcja

Wakacje to czas, kiedy szukamy inspiracji na rodzinne wyjazdy i ciekawe atrakcje, które warto odwiedzić w naszym kraju. Jednym z nim może być wizyta w Funzeum, łączącym w kreatywny sposób świat zabawy i edukacji.

Nietypowe Muzeum Światła i Koloru powstało na Śląsku w tym roku. Mimo młodego stażu zostało już docenione w ogólnopolskim konkursie Top Atrakcje 2022 w kategorii Nowości i odkrycia. Zwiedzanie tego nowoczesnego obiektu z multimedialnymi wystawami może zaciekawić zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Na zwiedzających czekają 2 stałe wystawy „Kolor” i „Światło”, które pozwalają w niestandardowy i interaktywny sposób zapoznać się z tytułowymi tematami. Na powierzchni około 4 000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele interaktywnych elementów. Niektóre z nich można współtworzyć według własnych inspiracji. Nie znajdziemy tu zamkniętych gablot jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, na wielu eksponatach wolno siadać, a do niektórych da się nawet wejść. To stwarza kreatywną przestrzeń do odkrywania Funzeum oraz zabawy kolorem i światłem podczas zwiedzania.

Wystawa zatytułowana „Kolor” rozpoczyna się od audiowizualnego wstępu do tego zagadnienia. W trakcie zwiedzania będziemy obcować z pryzmatem, dzięki któremu zobaczymy z jak wielu barw składa się białe, „bezbarwne” światło. Zanurzymy się także w tęczy, aby dowiedzieć się jak powstaje to zjawisko i wyruszymy w podróż po pokojach poświęconych jej kolorom. Zwiedzający zobaczą 32 instalacje pozwalające wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów, będzie też można pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie i odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych, związanych z barwami. Zwiedzanie tej części wystawy uatrakcyjnią interaktywne instalacje, takie jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”.

Wystawa zatytułowana „Światło” poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. Na początek jednak czeka nas strefa, gdzie zostanie wyłączone światło, aby w specjalnych okulary 3D zanurzyć się w niezwykłej sferze fluo. Pozwoli to na zapoznanie się m.in. z niezwykłym zjawiskiem luminescencji, czyli emisji fal świetlnych przez niektóre ciała. Na wystawie „Światła” nie zabraknie również dużej ilości zwierciadeł i luster, które pozwolą na uzyskanie niecodziennych efektów wizualnych. Podczas zwiedzania można także znaleźć się we wewnętrzu dużego kalejdoskopu i w pokojach typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster.

Dla ciekawskich dodatkowo w całym obiekcie Funzeum rozmieszczono tablice edukacyjne, wyjaśniające wybrane zjawiska i prezentujące dodatkowe informacje o różnych, interesujących zagadnieniach. Obiekt daje także możliwość realizacji oryginalnych zdjęć przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i kreatywnych pomysłów. Zwiedzając to miejsce poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie odkrywania jego tajemnic, można uzyskać odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza?

Fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów, pokój nieskończoności czy sala księżycowa wraz z innymi planetami, to tylko niektóre przykłady niezwykłych scenerii dostępnych podczas zwiedzania.

Funzeum łączy świat rozrywki i edukacji, ale przede wszystkim stwarza szansę na rodzinne, ciekawe spędzanie czasu. Twórcza zabawa, pobudzanie wyobraźni i ciekawości to sprawia, że wizyta w tym nietypowym i kolorowym muzeum może być pomysłem na atrakcyjną, wycieczkę wakacyjną. W Polsce nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić w trakcie letnich, rodzinnych wyjazdów.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest