Wakacyjna atrakcja Śląska nietypowym miejscem do zwiedzania

Wakacyjna atrakcja Śląska nietypowym miejscem do zwiedzania

11 lipca 2022 Wyłączono przez redakcja

Postawałe na Śląsku Funzeum, czyli muzeum łączące świat edukacji, zabawy i technologii cyfrowej to nowa,ciekawa aletrantywa na wakacyjny czas z dziećmi.

Wizyta w tym obiekcie w niczym nie przypomina wycieczki do tradycyjnego muzeum. Multisensoryczna wystawa światła i koloru pobudza kreatywność oraz oferuje sporą dawkę wiedzy podanej w przystępny i nowoczesny sposób.

W Funzeum nie spotkamy zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły. Projektując obiekt postawiono przede wszystkim na interaktywność i zachęcanie odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży, do eksplorowania wystawy. Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele interaktywnych elementów.

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania, znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza? Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum powstała w oparciu o hasło „bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.

Funzeum wyłamuje się ze schematu zwiedzania i wprowadza nas do unikalnej scenerii, w której można spędzić twórczo i atrakcyjnie czas bez względu na wiek. Obiekt daje także możliwość realizacji oryginalnych zdjęć przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i niezwykłych pomysłów.

Fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów, pokój nieskończoności czy sala księżycowa wraz z innymi planetami, to tylko niektóre przykłady niezwykłych scenerii dostępnych podczas zwiedzania. Dla wielu gości zaskoczeniem może być strefa fluo, oświetlana światłem UV, której oglądanie przez okulary 3D potęguje efekt wyciągnięcia głębi z poszczególnych elementów wystawy, tworzących między innymi ogród czy rafę koralową. Z kolei inni zwiedzający mogą być zafascynowani pokojem nieskończoności, tak zwanym „infinity room” z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster, co daje niesamowite wrażenia. Nie można także przejść obojętnie obok największego w Polsce piano podłogowego, mierzącego prawie 12 metrów długości, jak również interaktywnego akwarium, w którym można ożywić pokolorowaną przez siebie rybę.

Kreatywna i interaktywna przestrzeń Funzeum, wyposażona w tablice wyjaśniające funkcjonowanie poszczególnych zjawisk związanych ze światłem i kolorem, sprzyja zdobywaniu praktycznej wiedzy. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, gdzie zazwyczaj eksponatów nie wolno dotykać, w Funzeum można doświadczać wystawy na każdy sposób. Tutaj chodzi o to, aby goście sami odkryli, co można zrobić z danymi elementami wystawy i kreowali własne kompozycje. – mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Muzea sztuki cyfrowej tworzą nową rzeczywistość kulturalno – rozrywkową XXI wieku. Angażują zmysły, pobudzają wyobraźnię i dostarczają niezapomnianych przeżyć, co sprzyja procesowi zapamiętywania i edukacji.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest