Ciekawe zjawiska w Funzeum, czego mogą nauczyć się dzieci?

Ciekawe zjawiska w Funzeum, czego mogą nauczyć się dzieci?

6 sierpnia 2022 Wyłączono przez redakcja

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. W Funzeum, które wykorzystuje sztukę cyfrową, dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych doświadczeń i eksperymentować. 

Funzeum to miejsce pełne kolorów, które wyłamuje się ze schematów zwiedzania. Na powierzchni około 4 000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji. Niektóre można współtworzyć według własnych inspiracji. Kilkadziesiąt różnorodnych obiektów jest inspirowane m.in. TeamLab Borderless w Tokio, czyli największym muzeum sztuki cyfrowej na świecie.

Fluorescencyjny las czy pole przerośniętych kwiatów wykorzystują barwniki fluorescencyjne, które pod wpływem działania promieni UV dają niezwykłe efekty. Pomimo tego, że ultrafioletu nie widzimy dochodzi do zjawiska fluorescencji, czyli pochłonięcia energii promieni UV przez cząstki barwnika i oddania jej jako widzialnego światła.

Dzieci mogą również dowiedzieć się jak powstaje tęcza. Nie bez powodu powstaje ona gdy po deszczy wychodzi słońce. Kropelki wody działają jak pryzmat, dzięki któremu zachodzi zjawisko rozszczepiania światła, w tym przypadku słonecznego.

W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. – mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Choć przyzwyczajeni jesteśmy do substancji jednokolorowych istnieją również takie, które dzięki swym niezwykłym właściwościom mogą zmieniać kolor na przykład pod wpływem temperatury. Wizyta w Funzeum pozwoli wyjaśnić tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury.

Funzeum tonie w kolorach. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy zachęcające do odkrywania i eksplorowania. Zamiast setek informacji zwiedzający zobaczą 32 instalacje pozwalające wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i odkryć zaskakujące efekty wizualne.

Jako dyrektor Funzeum, ale także tata trójki dzieci chciałem, aby obiekt ten pełnił istotną funkcję edukacyjną zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów na poszczególnych etapach szkolnych. Aby kreatywna i interaktywna przestrzeń Funzeum, wyposażona w tablice wyjaśniające funkcjonowanie poszczególnych zjawisk związanych ze światłem i kolorem, stała się inspiracją dla dzieci i młodzieży do zdobywania praktycznej wiedzy. Edukacja realizowana za pośrednictwem zabawy oraz interaktywnych elementów wystawy sprzyja prowadzeniu we wnętrzach naszego obiektu nowoczesnych lekcji dydaktycznych z zakresu plastyki, biologii czy fizyki. Jest także kolorową przestrzenią, którą można efektywnie wykorzystywać w integracji dzieci, co jest szczególnie ważne po tylu miesiącach nauczania zdalnego i izolacji. – mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. W Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania można znaleźć także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Funzeum mieści się w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna i jest największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multisensoryczne i interaktywne instalacje, inspirowane magią kolorów i światła.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest