Ratujmy Park Śląski! Patodeweloperce mówimy nie – konferencja posła Macieja Koniecznego i partii Razem

Ratujmy Park Śląski! Patodeweloperce mówimy nie – konferencja posła Macieja Koniecznego i partii Razem

1 sierpnia 2022 Wyłączono przez redakcja
Dwie prywatne firmy – Atal i Green Park Silesia, wbrew Miejscowym Planom Zagospodarowania Przestrzennego, chciałaby zbudować tam luksusowe osiedla mieszkaniowe z widokiem na park – kosztem zieleni i komfortu życia okolicznych mieszkańców.

„Jesteśmy nieprzypadkowo w tym miejscu, na obrzeżach Parku Śląskiego. Te tereny przekazał wojewoda śląski miastu Chorzów, z przeznaczeniem usługowym.” – mówił poseł na Sejm Maciej Konieczny – „Miasto Chorzów sprzedało jednak te tereny deweloperom, za niewielkie pieniądze, w celu postawienia tu osiedla mieszkaniowego. Dlatego też, wraz ze Stowarzyszeniem Nasz Park upominaliśmy się, aby zachować te tereny takie jak są – po jednej stronie mamy tutaj interes publiczny i mieszkańców regionu i zachowanie terenów zielonych, a po drugiej stronie bezprawie i prywatny interes dewelopera.”.
„Za rozrostem nowych inwestycji mieszkaniowych nie podążają rozwiązania infrastrukturalne” – podkreślała Alicja Musiał, lokalna działaczka – „Miasto wyprzedaje zielone grunty za bezcen, nie dbając jednocześnie o istniejącą tkankę mieszkaniową, w tym pustostany. W centrach śląskich miast można znaleźć wiele miejsc, w których bez szkody dla okolicy można by odnawiać lub budować bloki mieszkalne – z odpowiednio doprowadzoną kanalizacją, dostępnym miejskim ogrzewaniem i infrastrukturą transportową. Wszystko jest już gotowe i nie wymaga niszczenia terenów zielonych sąsiadujących z największym parkiem w naszym regionie.”
Na konferencji podkreślono że masowa zabudowa, w bezpośredni, otoczeniu Parku Śląskiego będzie nie tylko bezpowrotnym naruszeniem zielonych płuc Śląska, jakie stanowi Park Śląski, ale odbędzie się z krzywdą dla komfortu życia mieszkańców sąsiednich Katowic i Siemianowic Śląskich, bo ponad tysiąc (!) nowych mieszkań w tym miejscu jeszcze bardziej zakorkuje serce aglomeracji. Tereny wokół Parku Śląskiego mają status usługowy – czyli powinny służyć wszystkim jako teren konferencyjny, okolicznościowy, targowy lub koncertowy. Nie powinny tu powstawać ogromne osiedla dla wybrańców, które powstaną  kosztem zieleni i bez niezbędnej infrastruktury, tylko po to, aby deweloper się wzbogacił. „W Polsce i na Śląsku brakuje mieszkań” – zaznaczali przestawiciele Razem – „Ale tych dostępnych, tanich, komunalnych, a nie takich, powstających kosztem parku i finalnie, możemy się założyć, bardzo drogich i dostępnych tylko i wyłącznie dla tych wyjątkowo zamożnych.”
Michał Raj, aktywista z Razem, również podkreślał: „Jako młody mieszkaniec Górnego Śląska stanowczo nie zgadzam się z planami dotyczącymi wycinki drzew pod stawianie patodeweloperki w otulinie Parku Śląskiego, ponieważ chciałbym, wraz z innymi mieszkańcami okolicznych miast, cieszyć się tym wspólnym, zielonym dobrem.”.
„Jako Partia Razem zwrócimy się do wojewody o cofnięcie decyzji przekazującej miastu Chorzów te tereny. Będziemy pilnować tej sprawy i nie dopuścimy do tego, żeby patowedeloperka zwyciężyła” – zaznaczył na koniec konferencji Konieczny.

Podczas wydarzenia wypowiadali się: poseł na Sejm Maciej Konieczny, Anna Górska z Zarządu Krajowego partii Razem oraz lokalni działacze Razem: Alicja Musiał i Michał Raj.
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest