Na Stadionie Śląskim odsłonięto pomnik Gerarda Cieślika

Na Stadionie Śląskim odsłonięto pomnik Gerarda Cieślika

14 września 2022 Wyłączono przez redakcja

We wtorek 13 września o godzinie 12:00 przed Stadionem Śląskim odsłonięto pomnik Gerarda Cieślika – Wybitnego Reprezentanta Polski oraz legendy Ruchu Chorzów.

W uroczystości wzięli udział między innymi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, przedstawiciele Stadionu Śląskiego prezes Jan Widera oraz dyrektor generalny Bartłomiej Kowalski, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski, a także Jan Cieślik, syn Gerarda wraz z rodziną.

– Gerard Cieślik to ikona śląskiej i polskiej piłki. Mistrz i reprezentant Polski, olimpijczyk, przykład do naśladowania dla młodych pokoleń piłkarzy. Do dzisiaj wspominamy jego dwa gole strzelone na Stadionie Śląskim reprezentacji Związku Radzieckiego w 1957 roku i historyczne zwycięstwo przy ogłuszającym dopingu ponad stu tysięcy kibiców. Wierny klubowym barwom, skromny człowiek o wielkim talencie. Cieszę się, że jego pomnik stanie właśnie tu, w sąsiedztwie Stadionu Śląskiego i będzie przypominał o tej wyjątkowej postaci i pięknych kartach w historii polskiej piłki nożnej – powiedział marszałek Jakub Chełstowski podczas uroczystości.

Mierząca 170 centymetrów rzeźba przedstawia stojącego z założonymi rękami Gerarda Cieślika, opierającego lewą nogę na piłce. Wybitny chorzowianin ubrany jest w koszulkę reprezentacji Polski z pamiętnego meczu z ZSRR (20.10.1957 r.). Prace nad rzeźbą rozpoczęto od przygotowania modelu z materiałów miękkich i plastycznych, takich jak glina. Podczas modelowania stworzono sylwetkę, kształt oraz ustalono wymiary. Etap ten zajął twórcom niespełna dwa tygodnie. Pomnik został wykonany z brązu, waży ponad 160 kilogramów, a za jego wykonanie odpowiada firma Netgraf z Krakowa. Rzeźba stanęła na kamiennym cokole, a całość zwieńczono pamiątkową tablicą.

Prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera podczas przemówienia podkreślił zasługi Gerarda Cieślika dla Stadionu Śląskiego.

– Nie ulega wątpliwości, że Gerard Cieślik to zasłużona postać dla polskiej piłki nożnej oraz przede wszystkim dla Chorzowa. Wszyscy pamiętamy go, jako strzelca dwóch bramek przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Dla polskich kibiców rywalizacja z ZSRR zawsze była czymś więcej niż tylko sportem. Miała ogromne znaczenie symboliczne. Dzięki temu zwycięstwu zapisał się na stałe w historii Stadionu Śląskiego. Pokolenia przemijają, a pamięć o tym wydarzeniu nie zanika. To dzięki Gerardowi Cieślikowi rozpoczęła się piękna historia tego legendarnego obiektu, która trwa do dzisiaj.

Foto Marcin Bulanda / PressFocus
2022.09.13 Chorzow
Odsloniecie pomnika Gerarda Cieslika na Stadionie Slaskim

Łez wzruszenia nie krył Jan Cieślik, syn Gerarda.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Pomnik stoi w miejscu szczególnym, przed największym stadionem na Śląsku, na którym tata grał i zdobywał bramki. Tak jak w pamiętnym meczu ze Związkiem Radzieckim. Uważam, że lokalizacja jest idealna i jest to dla mnie duże wydarzenie. Jestem dumny, że po 63 latach od zakończenia kariery tyle ludzi go pamięta. Śląsk zawsze był dla niego domem.

Wśród gości, którzy przyszli na to wydarzenie można było zobaczyć legendy Ruchu Chorzów: Edwarda Lorensa, Eugeniusza Lercha oraz Jana Rudnowa. Nie zabrakło także delegacji zawodników pierwszej drużyny „Niebieskich” na czele z Tomaszem Foszmańczykiem, Łukaszem Janoszką i Konradem Kasolikiem.

Na Stadionie Śląskim pojawiła się również grupa 170 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Chorzowie, której patronem jest Gerard Cieślik. Najmłodsi wysłuchali ciekawych opowieści o życiu wybitnego zawodnika Ruchu Chorzów oraz zobaczyli od środka, jak prezentuje się legendarny Kocioł Czarownic.

Tym pomnikiem chcieliśmy symbolicznie podziękować Panu Gerardowi, za to co zrobił dla polskiego sportu. Był prawdziwą inspiracją i wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń zawodników rozpoczynających swoją przygodę z piłką. Jesteśmy dumni, że tak wybitna postać będzie witać naszych gości. Chcemy przekazywać pamięć o Gerardzie Cieśliku wszystkim, którzy odwiedzą Stadion Śląski – powiedział na zakończenie prezes Jan Widera.

***

Gerard Cieślik urodził się 29 kwietnia 1927 roku we wsi Hajduki Wielkie (obecny Chorzów). Był 45-krotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej, dla której zdobył 27 bramek. Strzelił 2 gole w pamiętnym meczu przeciwko ZSRR (2-1) rozegranym 20 października 1957 roku na Stadionie Śląskim. Prawie całą karierę klubową związany był z Ruchem Chorzów, z którym zdobył trzy tytuły Mistrza Polski (1951, 1952, 1953 r.) oraz Puchar Polski (1951 r.). W barwach Ruchu wystąpił 237 meczach i zdobył 168 goli. Dwa razy sięgał po koronę króla strzelców piłkarskiej I ligi (1952, 1953 r.). Za swoje zasługi został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 listopada 2013 roku w Chorzowie w wieku 86 lat.

Stadion Śląski Sp. z o.o.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest