Coraz więcej poszukujących pracy, ale coraz mniej ofert

Coraz więcej poszukujących pracy, ale coraz mniej ofert

12 października 2022 Wyłączono przez redakcja

Pracodawcy zamieścili we wrześniu o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu – jak wynika z danych serwisu ogłoszeniowego OLX. Spadki widoczne są w branży gastronomicznej (o 20 proc.), a także w powiązanej z nią kategorią Dostawca, kurier miejski (spadek liczby ofert o prawie 30 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku). Mniejsze zainteresowanie zatrudnianiem kolejnych osób widoczne jest szczególnie w przypadku prac fizycznych.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać

Niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności wpływają na spadek zapotrzebowania na pracowników fizycznych. Pesymizm pracodawców widoczny jest w takich branżach, jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo czy też na stanowiskach jako kurierzy miejscy. W przypadku tej ostatniej grupy spada również zainteresowanie kandydatów – w porównaniu z danymi z września 2021 r. użytkownicy OLX zamieścili o 13 proc. mniej odpowiedzi na ogłoszenia z tej kategorii.

Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu.

…a nadal są chętni do pracy

Jak pokazują dane OLX, wrzesień przyniósł wyraźny wzrost aktywności poszukujących pracy – ich liczba wzrosła o 11 proc. w ujęciu rocznym i o 9 proc w porównaniu z sierpniem tego roku. Również sami kandydaci są bardziej aktywni, o czym świadczy przesłanie o 15 proc. więcej odpowiedzi w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a także o 14 proc. więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca. Co ciekawe, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii (wzrost o 1/4 rok do roku w liczbie odpowiedzi na ogłoszenia).

Znaczącą zmianę widać także w segmencie zdrowia. Kandydaci chcą podejmować pracę w tym obszarze (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji r/r wzrosła w tej branży o blisko 3/4, a w przeciągu miesiąca o prawie 20 proc. Większe zainteresowanie kandydatów zauważalne jest wśród prac związanych z magazynowaniem i logistyką.

Nastroje pracowników

Z badania przeprowadzonego przez OLX Praca pod koniec sierpnia tego roku* wynika, że wśród szukających pracy jedynie 2 proc. ocenia, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12 proc. uważa, że raczej łatwo. Z kolei według ponad połowy (54 proc.) respondentów znalezienie nowej pracy jest aktualnie trudne.

Pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 – sierpień 2022) nastroje kształtowały się zgoła inaczej. Wśród respondentów 25 proc. uznało, że raczej łatwo było im znaleźć pracę, a dla  kolejnych 17 proc. proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc.

Kierunek: zagranica

Po raz kolejny bardzo wysokim zainteresowaniem cieszy się możliwość pracy za granicą – w tej kategorii użytkownicy OLX przesłali o 70 proc. więcej odpowiedzi pracodawcom. Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15 proc. wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących pracy za granicą.

Niemcy są głównym krajem z największą dostępnością ofert pracy zagranicznej na OLX. Jako kierunek zarobkowy Polacy wybierają również Holandię. Niezależnie od pory roku ofert pracy za granicą jest cały czas całkiem sporo.


OLX Praca

Praca to jedna z największych kategorii na OLX. Według danych Gemius we wrześniu 2022 r. odwiedziło ją ok. 4,6 mln osób. Użytkownicy OLX szukają pracy w 31 kategoriach, w których miesięcznie pojawia się ponad 125 tys. ogłoszeń. OLX Praca to wymarzone miejsce, by znaleźć i pracownika… i pracę.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest