Nauka nie musi być nudna, gdy odwiedzamy inspirujące miejsca łączące zabawę i edukację

Nauka nie musi być nudna, gdy odwiedzamy inspirujące miejsca łączące zabawę i edukację

11 października 2022 Wyłączono przez redakcja

Zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej jest dobrą okazją aby pokazać, że w Polsce przybywa miejsc, które można wykorzystać do zainteresowania dzieci nauką i odkrywaniem świata.

Kilka miesięcy temu powstało pierwsze w Polsce Funzeum, czyli nietypowe muzeum prezentujące w przyjazny sposób zjawiska związane z kolorami i światłem. W dzisiejszym czasach nie jest łatwo zainteresować dzieci na przykład zjawiskami występującymi w przyrodzie czy taki przedmiotami jak fizyka i biologia, dlatego warto sygnalizować, że powstają w naszym kraju miejsca sprzyjające edukacji przez zabawę.

Pierwszym i nowoczesnym miejscem w Polsce, które potwierdziło, że z procesu nauki i poznawania świata można uczynić niezwykłą przygodę było Centrum Nauki Kopernik. Mimo że od otwarcia tego niezwykłego miejsca promującego naukę i edukację minęło już kilka lat, to wciąż obiekt ten przyciąga tłumy odwiedzających. Dzięki przemyślanym i kreatywnym wystawom, zwiedzający chętnie biorą udział w eksperymentowaniu i zdobywaniu praktycznej wiedzy o świecie. Przestrzeń zachęca do zainteresowania się technologią i poszerzania wiedzy w różnych dziedzinach nauki. Centrum Nauki Kopernik stało się również wspaniałym przykładem i inspiracją dla kolejnych obiektów, których powstanie związane jest z chęcią zainteresowania ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży, odkrywaniem świata i eksperymentowaniem.

Jednym z takich miejsc, gdzie zgodnie z zamysłem projektantów edukacja i zabawa mają się łączyć oraz inspirować do kreatywnego zwiedzania, jest otwarte w tym roku Funzeum. Barwną przestrzeń tego obiektu zajmującą prawie 4000 mkw. tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy, zachęcające do odkrywania i eksplorowania udostępnionych wystaw.

Nazwa nietypowego muzeum, które wyłamuje się całkowicie ze schematów zwiedzania, powstała z zestawienia słów „fun”, czyli zabawa i „muzeum”. Obiekt tworzą 2 duże multimedialne wystawy: wystawa koloru z instalacjami artystyczno-edukacyjnymi i wystawa światła prezentująca w nietypowy sposób wykorzystanie różnych form naturalnego i sztucznego światła. Funzeum edukuje przez zabawę pokazując w jaki sposób występują wybrane zjawiska w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jak wykorzystujemy je w codziennym funkcjonowaniu.

Tonące w kolorach, nietypowe muzeum, w którym bogactwo pomysłów oraz technologii wykorzystanych do stworzenia wystaw sprawia, że obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Od lutego 2022 roku, kiedy śląskie Funzeum zostało otwarte, odwiedziło je już ponad 100 tysięcy osób. Dużą grupę zwiedzających stanowią  przez 5 dni w tygodniu wycieczki szkolne, które przyjeżdżają tu z różnych stron Polski, aby dzieci mogły skorzystać z walorów poznawczych, edukacyjnych, ale także integracyjnych tego miejsca. Barwne kolory wnętrz, możliwość dotykania i twórczej zabawy poszczególnymi elementami wystaw bez zakazów typowych dla tradycyjnych placówek muzealnych, sprzyjają edukacji i rozwojowi kreatywności. Dodatkowym atutem obiektu jest możliwość realizacji zdjęć z ciekawymi rozwiązaniami wizualnymi w oparciu o zastosowane technologie cyfrowe i kolorowe scenerie. Dzięki tym efektom dzieci odwiedzające Funzeum zarówno z rodzicami, jak również ze swoimi kolegami, koleżankami z przedszkola czy szkoły i nauczycielami, mają wspaniałe pamiątki.

Funzeum mieszczące się na Śląsku jest obecnie największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multisensoryczne i interaktywne instalacje, inspirowane motywami kolorów i światła. Układ ekspozycji sprawia, że jest praktycznie niemożliwe, aby nie zaangażować się w twórczą zabawę w trakcie zwiedzania tego miejsca. Funkcjonujące niespełna rok nietypowe muzeum zainspirowane zjawiskami, jakie powstają z udziałem światła i kolorów, jest przykładem na to, że edukacja może efektywnie łączyć się z zabawą, pobudzać wyobraźnię i ciekawość świata.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest