⚽RUCH NA HUCIE

⚽RUCH NA HUCIE

4 listopada 2022 Wyłączono przez redakcja

W najbliższą sobotę, 5 listopada Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wraz z Ruchem Chorzów i Stowarzyszeniem Kibiców Wielki Ruch zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego zaprezentowane zostaną związki „Niebieskich” z Hutą.

RUCH NA HUCIE to blisko 60 wydarzeń, które odbywać będą się od g. 12.00 do 18.00. Specjalnie na tę okazję przygotowano wystawę czasową pt. „Najważniejszy pierwszy Ruch”! Po raz pierwszy prezentowane będą dokumenty, od których zaczęła się historia klubu! Wśród obiektów na wystawie znajdą się także lista członków pierwszego zarządu, archiwalne fotografie i pamiątki związane z drużyną. Ponadto zwiedzający będą mogli poznać okoliczności powstania Klubu oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek związanych z „Niebieskimi”. Wystawa ma dynamiczny charakter i będzie dostępna tylko od 5 do 15 listopada. Ponadto zaplanowano panel dyskusyjny z autorami serii książek „Historia Ruchu Chorzów”, a także spotkanie z old boyem Janem Rudnowem.

Ruch i hutnictwo to dwa bardzo silne elementy tożsamościowe Chorzowa. Wielu piłkarzy klubu związanych było zawodowo lub rodzinnie z hutnictwem i być może właśnie dzięki temu Ruch od zawsze słynął z charakteru – twardego, robotniczego, nieustępliwego. Historia Ruchu i chorzowskiego hutnictwa z ich wielkimi i małymi narracjami stanowi ważny element niepowtarzalnej robotniczej kultury, który fascynuje dziś nie tylko Ślązaków. Tym bardziej cieszę się, że dokumenty świadczące o początkach „Niebieskich” pokazane zostaną w miejscu, w którym swój początek ma miasto. Bez miasta nie powstałyby przecież te wszystkie wspaniałe historie pisane także przez Ruch! – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Podczas wydarzenia funkcjonować będzie kreatywna strefa małego kibica. To kilkadziesiąt różnego rodzaju warsztatów dla dzieci, a wśród nich na np. RUCH W KABZI – warsztaty szycia breloków piłkarskich, KIBIC NA MEDAL – warsztaty tworzenia medali, BĘDZIE GŁOŚNO! – warsztaty tworzenia instrumentów hałasujących dla kibica, tReski OD SZTANCY – warsztaty tworzenia koszulek kibica oraz IDZIEMY NA REKORD – akcja tworzenia najdłuższego szalika kibica. Dzieciom towarzyszyć będzie maskotka klubu, czyli ADLER. Będzie można spróbować swoich sił w „piłkarzyki” i pomalować twarz w klubowe barwy. Dla dzieci przygotowano także kilka słodkich niespodzianek.

Na wybrane wydarzenia organizowane podczas RUCHU NA HUCIE konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 32 704 96 31 (w godzinach pracy Muzeum) lub on-line: bilety.muzeumhutnictwa.pl/

Szczegóły: muzeumhutnictwa.pl


Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a powstało pod koniec 2021 roku. W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. utworzono nowoczesną placówkę, w której prezentowane są zarówno wielkie hutnicze maszyny, jaki i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie, jak i swoim codziennym życiu. Muzeum jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Jego utworzenie było możliwe dzięki projektowi „Rewitalizacja
i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska” przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Dotacja z Funduszy Europejskich wyniosła ponad 67 mln zł, w tym dla muzeum w Zabrzu: 52 mln zł, a dla muzeum w Chorzowie – 15,2 mln zł.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest