Niebieski Kalendarz – Stop przemocy domowej

Niebieski Kalendarz – Stop przemocy domowej

4 listopada 2022 Wyłączono przez redakcja

W pierwszej piątce przedsięwzięć, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu PARP – Fundusze Europejskie Polska Wschodnia, znalazł się projekt stworzony przez dwie matki, z których każda ma trójkę dzieci.

Elżbieta Bansleben i Alina Sieradzińska połączyły swoją wysoką wrażliwość społeczną i doświadczenie zawodowe tworząc projekt, który doskonale wpisuje się w obecny trudny czas: tworzą aplikację mobilną „Niebieski Kalendarz” dla osób w trudnej sytuacji rodzinnej, zmagających się z problemem przemocy domowej.

Interaktywny kalendarz znajdujący się w aplikacji zmierza do uzyskania wglądu w codzienne funkcjonowanie rodziny. Korzystający z aplikacji odpowiada na przygotowane we współpracy z psychologiem pytania rozstrzygnięcia (tak/nie), które następnie przetwarzane są w tekst. W ten sposób tworzy się spisany „pamiętnik”, który może być wykorzystywany zarówno do pracy własnej członków rodziny, pracy z psychologiem, jak i jako materiał dowodowy w postępowaniu sądowym. Aplikacja jednocześnie wyposażona będzie we wszystkie funkcje dotychczas istniejących narzędzi pomocy dla ofiar przemocy domowej (możliwość kontaktu z numerem alarmowym, możliwość nagrania, alert do przyjaciela, maskowanie aplikacji inną nakładką w telefonie itp.).

Stworzony przez grono specjalistów operujących sercem

Alina Sieradzińska: Tworzymy wymarzony zespół. Każda z nas jest inna i posiada inne doświadczenia – Elżbieta jest adwokatem, zajmuje się najbardziej skomplikowanymi sprawami rodzinnymi od wielu lat, prowadzi też działalność społeczną, to ona podsunęła mi myśl stworzenia tej aplikacji, zapytała, czy umiałabym coś takiego zrobić. Od wielu lat pomagam społecznie, mam kontakt ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, gdzie również spotykałam się z trudnymi sytuacjami rodzinnymi, jestem też mediatorem. Zawodowo zajmuję się branżą informatyczną, luźno rzucona myśl Elżbiety utkwiła mi w głowie i pomyślałam, że możemy pomóc innym.

Elżbieta Bansleben: Alina po jednej z naszych rozmów po prostu zaprosiła mnie na kawę i zaproponowała, żeby wziąć udział w programie PARP wspierającym rozwój innowacyjnych pomysłów. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak Alina potrafiła ekspresowo przekuć ten pomysł w działanie, to ona miała energię i determinację do tego, aby wszystko tak pomyślnie zrealizować. Z pewnością pomogło jej doświadczenie prowadzenia projektów informatycznych i zarządzania zespołem. Innowacyjność naszej propozycji polega na tym, że aplikacja tworzona jest przy wykorzystaniu wiedzy terapeutycznej prowokującej użytkownika do wprowadzania użytecznych treści do kalendarza; to jest niestety najtrudniejsze w przypadku osób znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej, że nie potrafią precyzyjnie opisać, czego dokładnie doświadczają i dlatego trudno im pomóc;  widziałam nieraz, jak osoby dotknięte przemocą były tak niewłaściwie przesłuchiwane, że stawały się niewiarygodne, przesłuchanie do niczego nie doprowadziło, postępowania były umarzane, a ludzie, którym należała się pomoc – pozostawieni sami sobie. Z taką bezradnością postanowiłyśmy się zmierzyć i ją pokonywać.

Pomoc prawnicza

Projekt przewiduje też stworzenie rozbudowanej wersji aplikacji,  w której możliwe będzie odpłatne przechowywanie zaszyfrowanych i objętych zasadami bezpieczeństwa danych oraz ich przesyłanie do wskazanej przez użytkownika kancelarii prawnej. Oprócz „Niebieskiego Kalendarza” ma powstać również „Kalendarz Rozwodowy” oraz „Zielony Kalendarz” (dla osób pozostających pod nadzorem kuratora). Z wersji rozbudowanych będą mogły korzystać kancelarie prawne, przy czym przewiduje się, aby każdy użytkownik miał poprzez aplikację możliwość skontaktowania się z wybraną kancelarią prawną.

Elżbieta Bansleben: Mamy dobry kontakt ze środowiskiem prawniczym i wiemy, że ta aplikacja może być strzałem w dziesiątkę. Zgromadzi i pomoże uporządkować dane niezbędne do toczących się postępowań, ułatwi pracę prawnikom, a także może ułatwić dotarcie potencjalnych klientów do kancelarii. Każdy użytkownik znajdzie w niej użyteczne informacje, porady prawne i psychologiczne, w podstawowej wersji będzie dla użytkowników ogólnodostępna i bezpłatna. Aplikacja ukaże się w Google Play oraz AppStore do końca listopada bieżącego roku.

Przydatne linki:

https://czasnarelacje.pl/

https://www.facebook.com/czasnarelacje

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest