Długi weekend okazją do zwiedzenia śląskiej atrakcji tonącej w kolorach

Długi weekend okazją do zwiedzenia śląskiej atrakcji tonącej w kolorach

10 listopada 2022 Wyłączono przez redakcja

Zbliżający się długi weekend można wykorzystać na odwiedzenie z rodziną lub przyjaciółmi ciekawych i nieoczywistych miejsc w Polsce.

Pogoda o tej porze roku sprawia, że szukamy częściej atrakcji zlokalizowanych pod dachem. Jedną z takich inspiracji na interesujące i radosne spędzenie czasu jesienią z najbliższymi może być odwiedzenie śląskiego Funzeum łączącego świat rozrywki i edukacji.

To nietypowe muzeum, którego motywem przewodnim jest kolor i światło, powstało w 2022 roku. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Na powierzchni około 4 000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów. Niektóre z nich można współtworzyć według własnych inspiracji. Nie znajdziemy tu zamkniętych gablot jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, na wielu eksponatach wolno siadać, a do niektórych da się nawet wejść. Obiekt daje także możliwość realizacji oryginalnych zdjęć przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i zaskakujących pomysłów.

To nie tylko nowe, ale także niestandardowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Wyróżnia je przede wszystkim wykorzystanie technologii w obszarze kolorów i światła oraz możliwość edukacji poprzez interaktywną zabawę. Przestrzeń obiektu ma pełnić funkcję nowoczesnego muzeum, pobudzającego wyobraźnię. Eksponaty zostały tak zaprojektowane, aby odwiedzający mogli ich dotykać i kreować na ich podstawie własne pomysły podczas zwiedzania.

Funzeum tonie w kolorach. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy, zachęcające do odkrywania i eksplorowania udostępnionych wystaw. Na zwiedzających czekają 2 stałe wystawy „Kolor” i „Światło”, które pozwalają w niestandardowy i interaktywny sposób zapoznać się z tytułowymi tematami. Wystawę „Kolor” tworzą aż 32 ekspozycje, które pozwalają wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie. Podczas zwiedzania można też odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych, związanych z barwami.

Wystawa zatytułowana „Światło” poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. Zwiedzanie rozpoczyna się jednak od strefy strefa, gdzie zostanie wyłączone światło, aby w specjalnych okulary 3D zanurzyć się w niezwykłej sferze fluo. Pozwoli to na zapoznanie się m.in. z niezwykłym zjawiskiem luminescencji, czyli emisji fal świetlnych przez niektóre ciała. Na wystawie „Światła” nie zabraknie również dużej ilości zwierciadeł i luster, które pozwolą na uzyskanie niecodziennych efektów wizualnych. Podczas zwiedzania można także znaleźć się we wewnętrzu dużego kalejdoskopu i w pokojach typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster.

Odwiedzenie tej nietypowej atrakcji na Śląsku może być jednym z pomysłów na kreatywne i wesołe spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Zgodnie z założeniem twórców, obiekt ten powstał z myślą, aby bawić i edukować oraz odkrywać niezwykłe zjawiska z wykorzystaniem kolorów i światła. Jesienią kolorowe przestrzenie, tak jak ta stworzona w Funzeum, mogą skutecznie poprawić nam nastrój. Jeśli przy okazji możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy, warto rozważyć ich odwiedzenie.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest