WARSZAWA, Polska — Św. Jan Paweł II wiedział o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży

WARSZAWA, Polska — Św. Jan Paweł II wiedział o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży

10 marca 2023 Wyłączono przez redakcja

WARSZAWA, Polska — Św. Jan Paweł II wiedział o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży pod jego zwierzchnictwem i starał się to ukryć, gdy był arcybiskupem w swojej rodzinnej Polsce , twierdzi telewizyjny reportaż.

Reportaż TVN: Jan Paweł II jako arcybiskup wiedział o nadużyciach

W relacji, która została wyemitowana w późny poniedziałek, kanał TVN24 wymienił trzech księży, których przyszły papież, znany wówczas jako arcybiskup Karol Wojtyła, przemieszczał się między parafiami lub wysyłał do klasztoru w latach 70., w tym jednego wysłanego do Austrii po tym, jak zostali oskarżeni o znęcanie się nad nieletnimi.

Dwóch księży, Eugeniusz Surgent i Jozef Loranc, ostatecznie odsiedziało krótkie wyroki więzienia za nadużycia, TVN24 poinformowało, że śledztwo, które trwało 2 i 1/2 roku, zostało odnalezione. Wojtyła pełnił funkcję arcybiskupa krakowskiego od 1964 do 1978 roku, kiedy został papieżem Janem Pawłem II. Zmarł w 2005 roku i został ogłoszony świętym w 2014 roku po przyspieszonym procesie.
TVN24 cytował dokumenty komunistycznych tajnych służb, które dążyły do ​​zdyskredytowania Kościoła katolickiego i miały tam swoich informatorów. Dokumenty znajdują się w archiwum Państwowego Instytutu Pamięci Narodowej. Dziennikarz Marcin Gutowski rozmawiał również z wieloma ofiarami i mężczyzną, który powiedział, że poinformował Wojtyłę w latach 70. o wykorzystywaniu przez Surgenta. Żaden z księży nie został odwołany.

Kanał telewizyjny zacytował również list, który Wojtyła napisał do ówczesnego arcybiskupa Wiednia Franza Koeniga, polecając mu księdza. Wojtyła nie napisał w liście, że Bolesław Sadus molestował młodych chłopców i został mianowany proboszczem w Austrii. Wojtyła utrzymywał kontakt z Sadusem także po zostaniu papieżem.

Śledztwo TVN24 wykazało, że nie ma wątpliwości, że Wojtyła wiedział o nadużyciach ze strony księży w swojej archidiecezji i starał się to ukryć. W audycji wystąpił dziennikarz, który pisał o przypadkach nadużyć duchownych w diecezji krakowskiej i przekonywał, że Wojtyła zareagował zgodnie z ówczesnymi procedurami Kościoła katolickiego.

Ustalenia będą stopniowo prowadziły do ​​„dekonstrukcji obrazu Jana Pawła II, którym posługiwaliśmy się do tej pory” – powiedział we wtorek w TVN24 dominikanin o. Paweł Gużyński, zaznaczając, że niektórzy ludzie mogą nie być przygotowani na radzenie sobie z nowymi faktami.

Gużyński podkreślał jednak, że „nie ma znaku równości między świętością a całkowitym brakiem błędów, a nawet zbrodni, w czyimś postępowaniu”.

Przedstawiciele polskiego kościoła, którym powierzono ochronę nieletnich, powiedzieli we wtorkowym komunikacie, że potrzebne są dalsze badania, zanim działania Wojtyły będą mogły zostać „rzetelnie ocenione”. Urzędnicy podkreślili, że Kościół jest przygotowany na słuchanie ofiar nadużyć i wspieranie ich.

W 2013 roku, w obliczu nasilających się doniesień medialnych o nadużyciach ze strony księży, Episkopat Polski wyznaczył urzędników do koordynacji działań na rzecz ochrony nieletnich i zbadania zgłoszonych przypadków.

Śledztwo kanału wywołało w Polsce gorące reakcje, niektórzy obserwatorzy wyśmiewali je jako próbę zniszczenia pamięci o Janie Pawle II przez siły lewicowe, a inni domagali się od Kościoła katolickiego ujawnienia prawdy. Premier Mateusz Morawiecki, katolik, zamieścił na Twitterze zdjęcie Jana Pawła II pozdrawiającego tłum w Polsce i dodał bez komentarza motto zmarłego papieża „Nie lękajcie się”. Polski jezuita Krzysztof Madel napisał na Twitterze, że należy skupić się na ofiarach, które potrzebują mówienia prawdy. Urzędnik Ministerstwa Edukacji Narodowej Radosław Brzozka napisał na Twitterze, że reputacja Jana Pawła II jest atakowana przez ludzi, którzy chcą wyeliminować katolicyzm z tożsamości narodowej Polski.

Głosowanie w Sejmie nad uchwałą o obronie dobrego imienia Jana Pawła II/Rafał Guz /PAP

Sejm przyjął przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Za uchwałą głosowało 271 posłów, przeciw 43, wstrzymało się czterech posłów, a 142 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Jan Paweł II nie jest jedynym papieżem pod lupą za postępowanie z księżmi drapieżnikami. Jego bezpośredni następca, Benedykt XVI, który miał znacznie ostrzejsze stanowisko i usunął ze stanowiska setki księży dopuszczających się nadużyć, został obwiniony w niezależnym raporcie zleconym przez niemiecki Kościół katolicki za zajmowanie się przez niego czterema sprawami, gdy był biskupem Monachium.

Zarzuty braku reakcji na przypadki nadużyć ze strony księży w jego rodzinnej Argentynie i Chile, gdy był biskupem, a potem papieżem, kierowane były także do papieża Franciszka.

Komentatorzy zauważyli, że hierarchia Kościoła katolickiego przede wszystkim starała się chronić wizerunek instytucji ponad potrzeby ofiar. Wybór Wojtyły na papieża w 1978 roku pobudził przeważającą katolicką ludność Polski do otwartego przeciwstawienia się systemowi komunistycznemu i ostatecznie do jego obalenia. Do niedawna Kościół katolicki w Polsce odgrywał znaczącą rolę w życiu publicznym kraju. Rewelacje o księżach-pedofilach i bliskich związkach Kościoła z obecnym prawicowym rządem osłabiły jego pozycję.

____

Nicole Winfield z Rzymu przyczyniła się do powstania tego raportu.

źródło: internet, reakcje mediów zagranicznych; BBC, LeMonde, France24.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest