Co zrobić, kiedy samochód zepsuje się na skrzyżowaniu?

Co zrobić, kiedy samochód zepsuje się na skrzyżowaniu?

3 kwietnia 2023 Wyłączono przez redakcja

Awaria auta przytrafić się może w każdej sytuacji.

Złośliwość rzeczy martwych najczęściej sprawia, że dzieje się to w najmniej dogodnej sytuacji, np. na środku skrzyżowania. Warto wiedzieć, jak wtedy postąpić, a o tym traktuje poniższy poradnik.

Awaria auta przed skrzyżowaniem – co robić?

Przede wszystkim – nie panikować. Zepsucie się samochodu jest normalną rzeczą, na którą kierowca często nie ma wpływu. Czasem pojazd z eksploatacji może wyłączyć drobna usterka, łatwa w naprawie, ale uprzykrzająca życie w najmniej oczekiwanym momencie.

Jednak póki stoisz przed skrzyżowaniem nie masz czasu na rozmyślanie o przyczynie awarii. Blokujesz możliwość jazdy innym kierowcom, więc twój pojazd powinien zostać jak najszybciej usunięty z pasa ruchu. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić – współczesne auta są dosyć ciężkie, w dodatku mogą nie chcieć ruszyć się z miejsca bez zasilania.

Jeśli Twój samochód odmówił posłuszeństwa przed skrzyżowaniem:

 • uruchom hamulec postojowy,
 • włącz światła awaryjne – pozwoli to innym kierowcom zauważyć, że coś jest nie tak,
 • upewnij się, że Twój pojazd nie stwarza zagrożenia, np. nie stoi na przejściu dla pieszych,
 • jeśli to możliwe, wyłącz hamulec postojowy i zepchnij auto z jezdni na parking, pas zieleni albo na zatoczkę autobusową albo obszar jezdni wyłączony z ruchu, możesz poprosić o pomoc innych kierowców. Na ogół będą wyrozumiali – awaria może dotknąć każdego, a na drodze trzeba sobie pomagać,
 • ponownie uruchom hamulec ręczny i ustaw trójkąt ostrzegawczy tak, by nadjeżdżający Twoją stroną drogi kierowcy wiedzieli, że powinni zachować szczególną ostrożność,
 • wezwij pomoc drogową.

Samochód zepsuł się na środku skrzyżowania – co wtedy robić?

Gorzej, jeśli auto stanie na środku skrzyżowania albo ronda i zatamuje ruch. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zepchnąć je z ulicy do krawężnika albo za skrzyżowanie. Prawdopodobnie nie obejdziesz się przy tym bez pomocy innych uczestników ruchu – czasem pomocni mogą być nawet piesi.

Być może uda Ci się znaleźć pomoc ze strony osoby, która wykorzysta linę holowniczą do ściągnięcia pojazdu ze skrzyżowania. Pamiętaj jednak, że wokół trwa ruch, a spacerowanie wokół samochodu na ulicy nie należy do bezpiecznych.

Podczepiając linkę do auta:

 1. używaj jedynie sprawnych, nieuszkodzonych lin, nie może być ona porwana ani związana,
 2. używaj tylko liny holowniczej, dedykowanej do ciągnięcia pojazdów,
 3. zaczep linę w miejscach zaprojektowanych przez producenta pojazdu. Zaczepy są często schowane pod zderzakiem albo we wnęce w karoserii,
 4. pamiętaj, żeby kierować holowanym pojazdem! Musisz mieć nad nim kontrolę,
 5. linkę holowniczą należy najpierw wstępnie powoli naprężyć, a później delikatnie ruszyć autem holującym. Upewnij się, że holowany pojazd nie stoi na tzw. „biegu” albo z włączonym hamulcem postojowym.
 6. odholuj auto w bezpieczne miejsce, włącz światła awaryjne i zaciągnij hamulec postojowy, a następnie wezwij autolawetę.

Gdzie szukać pomocy w przypadku awarii auta na skrzyżowaniu?

Do unieruchomionego pojazdu najlepiej wezwać autolawetę. Taka usługa działa właściwie w każdym mieście pod nazwą pomoc drogowa. Chorzów w niczym się tu nie wyróżnia i tutejsi kierowcy mogą liczyć na fachową pomoc holownika.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest