Jak dobrać elementy aranżacji ogrodowych, aby zawsze do siebie pasowały?

Jak dobrać elementy aranżacji ogrodowych, aby zawsze do siebie pasowały?

25 kwietnia 2023 Wyłączono przez redakcja

Beton, kamień, drewno i rośliny – to podstawowe elementy, które zwykle budują aranżacje otoczenia naszego domu. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę, aby stworzona z ich użyciem przestrzeń miała spójny charakter.

 

Nowoczesne domy to zwykle geometryczne bryły z dużymi powierzchniami przeszklonymi w obrębie salonu i sypialni. Charakteryzują się minimalistycznym designem – elewacje zazwyczaj są pomalowane na biało lub szaro, niekiedy wykończone betonem architektonicznym lub drewnianą okładziną. Czasem zdarzają się także ceglane lub kamienne okładziny czy nawet blacha korten o rdzawym odcieniu. Ważnym elementem projektu są też balkony lub loggie ze szklanymi balustradami i barierkami ze stali nierdzewnej. Taki sposób projektowania budynków ma oczywiście wpływ na kształtowanie architektury ich otoczenia, a także na używane w nim materiały. Jak dobrać poszczególne elementy aranżacji, aby całość prezentowała się efektownie?

Kilka reguł na początek

Projektowanie przestrzeni wokół nowoczesnego domu podlega paru zasadom. Generalnie powinna ona być tak samo minimalistyczna jak sam budynek, aby nie tworzyć z nim kontrastu. Drugim bardzo ważnym aspektem jest odpowiedni dobór kolorów. Styl nowoczesny to głównie biele i różne odcienie szarości, a także bardziej industrialne kolory typu korten. Raczej wykluczone jest używanie odcieni ciepłych i energetycznych, które polecane są do aranżacji klasycznych i rustykalnych. Jeśli zaś chodzi o materiały, to oprócz betonu, mile widziane są drewno i kamień, co jest nawiązaniem do trendu powrotu do natury i mody na ekologię. Niezbędnym elementem kompozycji są oczywiście rośliny. Styl modernistyczny przejawia się w kontraście pomiędzy żywą, soczystą zielenią a chłodną szarością i bielą otoczenia. Popularne są duże zielone powierzchnie idealnie przyciętych trawników z punktowo rozmieszczoną roślinnością. Trendy te jednak nieustannie ewoluują, co jest pokłosiem koncepcji zrównoważonego kształtowania przestrzeni, które przekłada się na oszczędność wody i surowców. Dlatego tak popularne stają się ogrody zużywające minimalne ilości wody (xeriscaping) i mini łąki kwietne w sąsiedztwie domów.

Na taras i do ogrodu

 

Jednym z ważniejszych elementów aranżacji przestrzeni na posesji jest wytyczenie i wykonanie alejek, tarasu oraz podjazdu. Najczęściej do ich budowy wykorzystywane są kostki i płyty betonowe. Nawierzchnie dopasowuje się do stylu architektonicznego domu, a do niej pozostałe elementy aranżacji tak, aby tworzyły one spójną całość. W otoczeniu nowoczesnych domów powstają zatem nawierzchnie w odcieniach szarości z geometrycznych kostek lub płyt betonowych. Tarasy i ścieżki ogrodowe przeznaczone do ruchu pieszego są zwykle układane z elementów o grubości od 4,5 cm wzwyż. Istnieje dosyć dużo produktów dedykowanych tarasom. Przykładem może być Polbruk Lamell. Są to dość duże płyty, bo mają wielkość 60×40 cm, co samo w sobie sprawia, że są one niezwykle modne. Trzy z sześciu kolorów płyt o fakturze gładkiej to odcienie szarości – bazaltowy, nerino i szary. W tej tonacji utrzymany jest również Lamell o fakturze płukanej ritmo (grafitowo-jasnoszary). Ciekawą alternatywą na taras jest nowość tego sezonu – kostka Polbruk Toledo. W tym przypadku nawierzchnię tworzą mniejsze elementy w rozmiarach: 5×15 cm,15×30 cm, 30×30 cm i 30×45 cm. Toledo ma grubość 6 cm i oprócz tarasu, alejek oraz ścieżek, kostkę tę można także wykorzystać na podjeździe przeznaczonym dla samochodów do 3,5t. W palecie dostępnych kolorów znajdują się takie klasyki, jak szary i grafitowy oraz pięć melanży w odcieniach od chłodnych szarości do ciepłych beży. Toledo to uniwersalna kostka, która bardzo elegancko prezentuje się w otoczeniu domu. Ze względu na klasyczne kształty i bogatą kolorystykę łatwo ją skomponować z różnymi elementami aranżacji ogrodowych, Dopełnieniem aranżacji tarasu mogą być wciąż modne meble rattanowe albo ich nieco bardziej ekonomiczna wersja, czyli te wykonane z technorattanu. Ciekawą i niezwykle ekologiczną alternatywą są również meble wiklinowe z gałązek wierzbowych. Oczywiście na nowoczesny taras będą również pasowały meble wykonane z metalu lub drewna. Zaleca się, żeby były one utrzymane w odcieniach szarości lub bieli. W minimalistycznych kompozycjach sprawdzi się również brąz, czyli najbardziej naturalny kolor drewna. Skoro już wiemy, jakie meble dobrać na taras, to warto też zastanowić się nad roślinami. Doskonałym i sprawdzonym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju kwitnące zioła, takie jak na przykład lawenda, a także trawy ozdobne. Mile widziane są również kwiaty – doskonale sprawdzą się np. funkia ogrodowa czy trytoma groniasta, a także rośliny cebulowe, jak czosnek ozdobny.

Lewitujące wejście na taras

Czasami ukształtowanie terenu wymusza konieczność budowy schodów. W otoczeniu nowoczesnych domów doskonale prezentują się lewitujące schody. „Zawieszone” nad ziemią wyglądają bardzo efektownie. Do budowy takich schodów świetnie nadaje się kolejna tegoroczna nowość czyli stopień Magna. Ma on wymiar 100×75 cm, wysokość 8 cm oraz trzy kolory do wyboru nerino, szary i grafitowy. Stopień Magna ze względu na kolorystykę pasuje do większości geometrycznych płyt i kostek betonowych. Lewitujące schody wspaniale komponują się z wielkoformatowymi płytami nawierzchniowymi. Aranżację, w której pierwsze skrzypce grają lewitujące schody Magna warto uzupełnić o płyty Magna z tej samej rodziny. Takie elementy zawsze do siebie pasują i gwarantują przewidywalny oraz sprawdzony efekt końcowy. Ciekawostką jest to, że jeśli stopień Magna ustawimy w pionie, stworzymy atrakcyjną palisadę, która może się przydać do wykończenia boków schodów lub stworzenia estetycznych i spójnych z całością aranżacji dizajnerskich donic.

W oceanie zieleni

 

W samym ogrodzie olbrzymią popularnością cieszą się duże połacie krótko przystrzyżonej, kojącej wzrok zielonej trawy. Możemy w niej umiejscowić ścieżki ułożone metodą step by step, czyli z elementami rozstawionymi na odległość ludzkiego kroku. Do ich budowy wykorzystamy duże płyty, takie jak Lamell, czy Magna ale i mniejsze. Wśród nich można wymienić te nawiązujące do natury, takie jak Polbruk Lira czy Linea. Pierwsza z nich to tzw. betonowa deska czyli płyta, która pod względem faktury i wyglądu wspaniale imituje drewno dzięki widocznym słojom i spękaniom. Ma tak doskonałą w swojej formie fakturę, że potrafi oszukać nawet zmysł dotyku! Lira występuje w rozmiarze 25×75 cm oraz dwóch kolorach: beżowym i ciemnobrązowym. Jeśli natomiast do aranżacji bardziej pasują „kamienne” ścieżki, to tu dobrym rozwiązaniem będzie druga z płyt, a więc Linea. Przypomina ona wyglądem trawertyn, czyli skałę osadową, której używa się do wykończenia prestiżowych miejsc i budowli. Linea posiada jasnoszary kolor i łudząco podobną do trawertynu fakturę. Lira i Linea uosabiają w nowoczesnych ogrodach chęć powrotu do natury i trendy ekologiczne, którym hołduje metoda układania płyt step by step wymuszająca naturalną retencję wody, a także ich design doskonale imitujący występujące w przyrodzie materiały. Jeśli oprócz równo przyciętego trawnika, zdecydujemy się na kwietną łąkę, do jej aranżacji można wykorzystać elementy małej architektury ogrodowej. W nowoczesnym ogrodzie kwietną łąkę można założyć w stworzonych w tym celu rabatach. Kwietne łąki są zwykle mieszanką roślin spotykanych w nieujarzmionej naturze. Wśród nich znajdziemy takie rośliny, jak złocień pospolity, jaskier ostry, świerzbnica polna, firletka poszarpana, topornica pstra, ale również maki polne czy nawłoć. Przyda się tu nowoczesny „kamienny” murek, taki jak na przykład Albero. Przypomina on murek z łupka skalnego i ze względu na design bardziej pasuje do aranżacji klasycznych i rustykalnych, ale jeśli wykończymy go nowoczesnym daszkiem Neo zupełnie zmienia charakter i doskonale wpasowuje się w styl nowoczesny.  Podążając za xeriscapingiem, można również zaaranżować część przestrzeni ogrodu właśnie w tym duchu. Dobrymi roślinami do tego rodzaju kompozycji będą wszelkiego rodzaju sukulenty, ale również aster, krwawnik, berberys, jeżówka czy orlik.

Modna strefa wejściowa

 

W strefie wejściowej, w zależności od jej wielkości, możemy ograniczyć się do pięknie utrzymanego trawnika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by udekorować go donicami z karłowatymi drzewami, ozdobnymi trawami czy ziołami, wyspami z łąką kwietną czy przestrzeniami zaprojektowanymi w duchu xeriscapingu. Strefa wejściowa, poza zielenią, musi spełniać również funkcje praktyczne. To właśnie w tej części posesji zwykle zlokalizowany jest podjazd i alejka prowadząca od bramki do drzwi. W nowoczesnych aranżacjach do ich budowy używa się najczęściej płyt betonowych w odcieniach szarości. Wystarczające będą już te od grubości 6 cm, gdyż zazwyczaj nadają się do tworzenia nawierzchni dla samochodów osobowych. Wiele zależy też jednak od wielkości elementów. Przeznaczenie płyt należy koniecznie sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu. Przykładem płyty idealnej do budowy alejek przed domem, (ale również tarasu) jest Polbruk MultiComplex posiadająca gładką fakturę i występująca w trzech wymiarach: 20×40, 40×40 i 60×40 cm. Ma ona minimalistyczny design, odcienie w kolorze melanżowych szarości (nerino) oraz monokolorów (stalowy i bazaltowy). Można ją też zastosować na podjeździe do lekkiego ruchu samochodowego, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej podbudowy. Alternatywą na podjazd jest płyta Polbruk Bosso o grubości 8 cm, która sprosta również ruchowi cięższych pojazdów. W razie potrzeby dostępne jest również Bosso w wersji na taras o grubości 4,5 cm. Aby zachować spójność, warto zastosować tę płytę również na alejce prowadzącej do drzwi domu, choć nie jest to konieczne. Bosso to tak naprawdę dwie propozycje. Pierwsza z nich, czyli płyta kwadratowa o boku 60 cm w trzech odcieniach szarości – nerino, stalowym i grafitowym, to gotowy przepis na nowoczesny, elegancki podjazd o reprezentacyjnym charakterze. Bosso Trapez to z kolei ultranowoczesne płyty z nutką ekstrawagancji. Mają kształt trapezu i na większych powierzchniach tworzą iluzjonistyczne wzory przypominające kubistyczne wazony lub diamenty. Posiadają takie same kolory, jak wersja kwadratowa. Strefa wejściowa rzadko kiedy w nowoczesnych aranżacjach wzbogacana jest dodatkowymi elementami, gdyż podstawą tego typu aranżacji jest minimalizm.

Właśnie o tej zasadzie powinniśmy przede wszystkim pamiętać, gdy projektujemy przestrzeń dookoła nowoczesnego domu. Warto też odpowiednio połączyć materiały i rośliny, przy czym najpopularniejszym jest beton, który praktycznie wyparł naturalny kamień. W nowoczesnych aranżacjach pojawia się również drewno, ale nie jako materiał dominujący. Służy ono zwykle do budowy zadaszeń tarasów czy jako surowiec na tarasowe meble. W związku z tym przy jego stosowaniu należy kierować się daleko idącym umiarem i powściągliwością. Do stylu nowoczesnego pasuje natomiast wiele różnych roślin i tu mamy naprawdę szerokie pole do popisu, gdyż „szarość” betonu stanowi dla nich wdzięczne tło i pozwala wyeksponować ich naturalne piękno.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest