Karting niejedno ma imię

Karting niejedno ma imię

25 kwietnia 2023 Wyłączono przez redakcja

W Polsce działa ok. 60 komercyjnych torów kartingowych, z czego 10–15 to typowe tory sezonowe. Pozostałe to tory halowe. Ciągle też powstają nowe obiekty.

W I kwartale tego roku otworzył się tor w Mielcu, z kolei 22 kwietnia uruchomiony został tor we Wrocławiu, a w następnej kolejności – w Gdańsku. W skali całego kraju sport ten uprawia kilka tysięcy zawodników. Dzięki wykorzystywaniu benzyn alkilatowych stał się on zdecydowanie bezpieczniejszy.

– Zawody gromadzą osoby już od 7. roku życia w kategorii junior (a w zasadzie od ok. 130 cm wzrostu) aż do osób z szóstką, a czasem nawet rekordzistów z siódemką z przodu w zawodach seniorskich – zapewnia Karol Romańczyk, redaktor serwisu PROkarting.pl.

Rozróżniamy karting halowy (amatorski, komercyjny) i wyczynowy (tzw. sportowy, profesjonalny). W naszym kraju z roku na rok zyskuje na popularności karting amatorski.

– Pomimo nazwy „halowy” zaliczamy do niego wszelkie tory amatorskie, również te sezonowe, odkryte. Jedna z ostatnich rund Śląskiej Ligi Kartingowej zgromadziła na starcie 87 zawodników, Poznańska Liga Kartingowa – 44 kierowców, a Kielecka Liga Kartingowa – 24 uczestników – podkreśla Karol Romańczyk.

To właśnie jazdy na zamkniętych torach stały się w pewnym momencie impulsem do poszukiwania bezpiecznych dla zdrowia rozwiązań związanych z wykorzystywanym paliwem.

– Przebywanie w środowisku pełnym spalin zawsze zagraża naszemu bezpieczeństwu – zauważa Tomasz Kowal, menedżer produktu Warter PRO. – Każdy, kto zna ten sport, potwierdzi, że do pewnego momentu operatorzy torów nie zwracali uwagi na jakość paliwa. Dorośli zawodnicy sami ponoszą odpowiedzialność za swoje wybory, ale jako producenci szukaliśmy rozwiązania i sposobu na to, aby również dzieci, które jeżdżą na torze, mogły się czuć bezpiecznie. Nie ukrywam, że zmiana nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z operatorami torów i ich przekonanie, że benzyna alkilatowa to zarówno moc, która zapewnia zawodnikom odpowiednią dawkę adrenaliny, jak i dbałość o odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla zdrowia uczestników i widzów. Tego żadne inne dostępne paliwo nie mogło wcześniej zagwarantować.

W 2019 r. produkowana przez spółkę Warter Fuels benzyna alkilatowa zadebiutowała w firmie E1GOKART. Dziś stosowana jest do napędzania gokartów na 15 renomowanych torach.

Nasi wśród najlepszych

 

Kiedy spojrzymy na międzynarodowy ranking zawodów rozgrywanych na torach Sodi World Series (SWS), gdzie ponad 100 tys. kierowców z całego świata ściga się gokartami renomowanego francuskiego producenta Sodikart, zauważymy, że na 8. miejscu na świecie jest Polak Mateusz Matysa, a na 34. – Bartosz Babicz. To chyba najlepszy dowód na to, jak nasi kierowcy radzą sobie na tle światowej czołówki.

– Poziom kartingu halowego w Polsce jest wysoki. Zawody w naszym kraju regularnie odwiedzane są przez gości z zagranicy (Czechów, Węgrów, Niemców, Belgów czy Holendrów). Przez ostatnie lata poziom ten bardzo wzrósł, dzięki czemu nasi zawodnicy zaczęli się liczyć w światowych zmaganiach, a umiejętnościami dorównują sąsiadom, którzy licznie nas odwiedzają.

– Wraz z powstawaniem nowych ośrodków kartingowych zwiększa się liczba sympatyków tego sportu. Widać to po coraz liczniej odwiedzanych i częściej organizowanych zawodach czy rosnącej liczbie klientów torów kartingowych. Można zdecydowanie stwierdzić, że karting halowy to sport, który w naszym kraju zyskuje popularność, a dzięki temu stale się rozwija i dociera do coraz szerszego grona ludzi – przekonuje Karol Romańczyk.

 

Karting to dobre miejsce, żeby zacząć…

…przygodę ze sportami motorowymi. Nie bez przyczyny jest traktowany jako „przedszkole motorsportowe”.

– To właśnie od kartingu zaczynali wszyscy mistrzowie Formuły 1, tacy jak Michael Schumacher, Lewis Hamilton czy Robert Kubica – dodaje K. Romańczyk.

Na torze kartingowym można również spotkać najlepszego z polskich kierowców  – trzykrotnego rajdowego mistrza Europy, czterokrotnego rajdowego mistrza Polski i  trzykrotnego zwycięzcę Rajdu Polski – Kajetana Kajetanowicza.

Karting zmienia się na naszych oczach. Dzięki możliwościom, jakie daje stosowanie nowoczesnych benzyn alkilatowych, jest też zdecydowanie zdrowszą dyscypliną sportu.

– Chcemy promować karting nie tylko jako producenci paliw, ale również jako uczestnicy ruchu drogowego. To jedna z tych dyscyplin, które uczą refleksu i poprawnych zachowań na drodze. Sport ten wyrabia w młodych kierowcach refleks oraz umiejętność przewidywania tego, co mogą zrobić inni – podsumowuje Tomasz Kowal.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest