Policja zlikwidowała nielegalną hodowlę ptaszników

Policja zlikwidowała nielegalną hodowlę ptaszników

25 kwietnia 2023 Wyłączono przez redakcja

W ręce policjantów z Świętochłowic wpadł sprzedawca pająków. W jego mieszkaniu znaleźli 60 ptaszników królewskich i zdobionych. Są one na liście gatunków zagrożonych, a handel nimi wymaga zezwoleń, których mężczyzna nie miał – podała we wtorek śląska policja.

Funkcjonariusze zajmujący się przestępstwami gospodarczymi dowiedzieli się o sprzedaży zwierząt znajdujących się na liście gatunków chronionych Konwencji Waszyngtońskiej CITES. „Na jednym z portali aukcyjnych oferowano do sprzedaży 60 młodych pająków z gatunku ptasznika królewskiego i zdobionego. Osobniki te w naturalnym środowisku żyją na drzewach, a ich jad jest groźny dla człowieka” – podała policja.

Pająki oferował 33-latek ze Świętochłowic, który nie posiadał certyfikatów i dokumentów niezbędnych do ich sprzedaży oraz rozmnażania.

„Hodowla została zlikwidowana. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia” – podali policjanci.

Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, czyli tak zwana Konwencja Waszyngtońska, chroni dziko występujące populacje zwierząt i roślin, których gatunki zagrożone są w skali świata wyginięciem. Takiej ochronie podlega również ptasznik. Konwencja obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 roku. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest