Szajka internetowych oszustów odpowie za ponad 100 przestępstw

Szajka internetowych oszustów odpowie za ponad 100 przestępstw

12 kwietnia 2023 Wyłączono przez redakcja

Ponad 100 zarzutów usłyszeli członkowie szajki oszustów z Gliwic, którzy przejmowali konta użytkowników w mediach społecznościowych, by zamieszczać oferty sprzedaży urządzeń elektronicznych. Nabywcy nie otrzymywali opłaconych towarów. Przed sądem odpowie siedem osób.

O zamknięciu postępowania w tej sprawie poinformowała w środę gliwicka policja. Prowadzili je śledczy z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej. To oni natknęli się na informację o działające w Gliwicach grupie oszustów, zajmującej się przejmowaniem kont na portalach społecznościowych.

„Następnie na przejętych kontach innych użytkowników zamieszczali oferty sprzedaży różnych urządzeń elektronicznych. Klienci, nie podejrzewając nieuczciwości ogłoszeń zamieszczonych na kontach własnych znajomych, chętnie uiszczali opłatę z góry. Jednak pomimo wpłat nie otrzymywali zakupionych produktów” – opisywała policja.

W toku postępowania policjanci ustalili kilkadziesiąt numerów kont bankowych, numerów telefonów oraz innych danych, którymi posługiwali się oszuści. Kryminalni nawiązali kontakt z innymi jednostkami policji, aby ustalić, czy na ich terenie również pojawiały się przypadki tego typu oszustw.

Analiza prowadzonych w całej Polsce spraw oraz zeznania kilkudziesięciu pokrzywdzonych pozwoliły na zebranie pokaźnego materiału dowodowego. Wytypowani sprawcy mieli już przeszłość kryminalną i są znani policjantom z Gliwic. „Po zebraniu materiałów śledczy przystąpili do zatrzymań i przeszukań. Materiały uzyskane w trakcie realizacji czynności jednoznacznie obciążyły zatrzymane osoby. W sprawie zatrzymano 7 podejrzanych. To mieszkańcy Gliwic w wieku do 30 lat” – dodali policjanci.

Podejrzani usłyszeli łącznie ponad 100 zarzutów oszustw, odpowiedzą także za kradzieże oraz posiadania narkotyków. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec wszystkich podejrzanych. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest