Dlaczego dzieci w spektrum autyzmu często stają się ofiarami przemocy rówieśniczej

Dlaczego dzieci w spektrum autyzmu często stają się ofiarami przemocy rówieśniczej

8 listopada 2023 Wyłączono przez redakcja

Całą Polskę obiegła wiadomość o znęcaniu się nad chłopcem w spektrum autyzmu. Dzieci z ASD często stają się kozłami ofiarnymi, obiektami przemocy rówieśniczej.

Dlaczego tak się dzieje?

U dzieci w spektrum występują deficyty w zakresie rozumienia sytuacji społecznych. Często też nie potrafią odpowiednio zareagować czy poprosić o pomoc. Wiążę się to z terminem naiwności społecznej.

Czym jest naiwność społeczna?

Naiwność społeczna to termin używany do opisania tendencji dzieci w spektrum autyzmu do braku wrażliwości na subtelne sygnały społeczne oraz do niestosowania się do konwencjonalnych norm społecznych. Dzieci te mogą nie rozumieć, jakie zachowania są odpowiednie w danej sytuacji społecznej i mogą wykazywać trudności w rozpoznawaniu emocji, intencji lub myśli innych ludzi. Może to prowadzić do trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, rozumieniu zabaw z rówieśnikami i interpretacji sygnałów społecznych. Często ten brak rozumienia intencji powoduje, że dzieci nie dostrzegają na czas zagrożenia. Nie wiedzą również, w jaki sposób poprosić o pomoc.

Przyczyny naiwności społecznej u dzieci w spektrum autyzmu są złożone i często wynikają z charakterystycznych cech tego zaburzenia. Niektóre z głównych czynników to:

  • Trudności w rozumieniu emocji: Dzieci w spektrum autyzmu często mają trudności w rozpoznawaniu emocji innych ludzi na podstawie ich wyrazu twarzy, tonu głosu i gestów. To może prowadzić do nieodpowiednich reakcji społecznych.
  • Brak elastyczności poznawczej: Osoby z autyzmem często preferują rutynę i strukturyzowane środowisko. Z tego powodu mogą mieć trudności w dostosowaniu się do zmieniających się norm społecznych i sytuacji.
  • Deficyty w teorii umysłu: Teoria umysłu odnosi się do zdolności rozumienia myśli, intencji i przekonań innych ludzi. Dzieci w spektrum autyzmu mogą mieć ograniczone umiejętności w tej dziedzinie, co wpływa na ich zdolność do przewidywania zachowań innych.

Autorka:

Ewa Bensz-Smagała

Psycholog dziecięcy, oligofrenopedagog. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci w spektrum autyzmu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest