Wycieczka Seniorów do Filharmonii Śląskiej: Magiczny Wieczór z Muzyką Vivaldiego

Wycieczka Seniorów do Filharmonii Śląskiej: Magiczny Wieczór z Muzyką Vivaldiego

20 maja 2024 Wyłączono przez redakcja

W dniu 19 maja 2024 roku uczestnicy projektu „Świadomy Senior” realizowanego przez Stowarzyszenia Nasz Dom z Chorzowa mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które odbyło się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Świadomy Senior” współfinansowanego ze środków Miasta Chorzów, była nie tylko okazją do wysłuchania pięknego koncertu, ale także do zwiedzenia tego imponującego obiektu.

Wieczór pełen doznań muzycznych rozpoczął się koncertem Czterech Pór Roku Antonia Vivaldiego – jednym z najsłynniejszych dzieł muzycznych wszech czasów. Jednak tym razem publiczność miała okazję usłyszeć je w niecodziennej odsłonie – w wersji chóralnej. Opracowanie tego wyjątkowego wykonania przygotowała ukraińska kompozytorka Ganna Khazova, a autorem tekstów był Krzysztof Kmieć, chórzysta Filharmonii Śląskiej. Chór Filharmonii Śląskiej, pod batutą Jarosława Wolanina, wprowadził słuchaczy w magiczny świat muzyki, opisującej zmieniającą się aurę wraz z biegiem miesięcy.

Seniorzy mieli okazję również wysłuchać również monumentalnego oratorium „Cztery Pory Roku” autorstwa Josepha Haydna. To epickie dzieło, które po raz pierwszy zostało wykonane w 1801 roku, przedstawia przemijające pory roku z perspektywy życia wiejskiego, ukazując piękno przyrody i codzienność rolników. Haydn w mistrzowski sposób połączył muzykę z libretto, tworząc poruszające obrazy, które przeniosły słuchaczy w różne etapy roku. Oratorium zostało wykonane przez Chór Filharmonii Śląskiej, którzy zaprezentowali swoje wyjątkowe umiejętności wokalne, wprowadzając publiczność w głęboki zachwyt i kontemplację.

Zwiedzanie Filharmonii Śląskiej było równie inspirującym doświadczeniem. Seniorzy mieli okazję zobaczyć zakulisowe miejsca tego prestiżowego obiektu oraz dowiedzieć się więcej o jego historii i funkcjonowaniu. Wizyta była możliwa dzięki współfinansowaniu przez Miasto Chorzów, za co serdeczne podziękowania kierujemy do władz miasta. Szczególne podziękowania należą się również Dyrekcji Filharmonii za umożliwienie zwiedzenia obiektu i serdeczne przyjęcie naszej grupy.

Projekt „Świadomy Senior” ma na celu aktywizację i edukację osób starszych, a także zapewnienie im dostępu do kultury i sztuki. Wycieczka do Filharmonii Śląskiej była doskonałym przykładem realizacji tych celów, dostarczając uczestnikom niezapomnianych wrażeń i umożliwiając kontakt z wysokiej jakości muzyką i kulturą.

Stowarzyszenie Nasz Dom serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, i zaprasza do udziału w kolejnych inicjatywach w ramach swojej działalności.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest