Chorzów/ Spółka SIM Śląsk ukończyła pierwsze mieszkania przy ul. Michałkowickiej
18 listopada 2025Budowę budynku z 112 mieszkaniami w Chorzowie przy ul. Michałkowickiej zakończyła spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – SIM Śląsk. To pierwszy etap planowanego w tym miejscu osiedla; w środę klucze do mieszkań odebrali nowi mieszkańcy.
Spółkę SIM Śląsk powołano ponad cztery lata temu. W ramach tej inicjatywy Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze mają z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) budować mieszkania czynszowe. Chorzowska inwestycja powstaje w dzielnicy Maciejkowice w północnej części miasta, przy granicy z Siemianowicami Śląskimi.
Umowę na pierwszy budynek w tym miejscu spółka SIM Śląsk zawarła przed dwoma laty z konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego oraz Przedsiębiorstwo Maximus ZBH Muc.
Kosztem 44 mln zł powstał budynek mieszkalny wielorodzinny, składający się z pięciu segmentów, sześciu kondygnacji naziemnych i garażu podziemnego. Mieszkania mają powierzchnię od 38 m kw. do 72 m kw. Zostały wykonane w standardzie pod klucz, m.in. z wykończonymi ścianami i podłogami, wykończonymi i wyposażonymi łazienkami, a także kuchenkami elektrycznymi z piekarnikami w kuchniach.
Każde mieszkanie ma balkon lub ogródek i przynależną komórkę lokatorską. Mają ogrzewanie podłogowe, energooszczędną stolarkę okienną, system odzysku wody szarej i instalację fotowoltaiczną. Wykonano zagospodarowanie terenu wokół budynku, obejmujące parkingi i chodniki.
Lokale są dostępne na zasadach najmu dla osób, które mają zdolność czynszową, a nie mają zdolności kredytowej i spełniają kryteria dochodowe związane z Funduszem Dopłat BGK.
Aby zostać najemcą, należy wziąć udział w naborze prowadzonym przez urząd miasta Chorzów. Jak wynika ze środowej informacji lokalnego samorządu, proces zasiedlania właśnie się rozpoczyna, a nabór na ostatnie wolne mieszkania potrwa do 14 listopada br.
Pod kątem budowy tego obiektu spółka SIM Śląsk przygotowała montaż finansowy. Otrzymała środki z Funduszu Dopłat BGK, z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, a także kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Budynek ma być zaczątkiem większego, planowanego przez SIM Śląsk osiedla przy ul. Michałkowickiej. Cały teren, na którym ma powstać osiedle, zajmuje ponad 20 ha, z czego na razie KZN przekazał spółce 3,5 ha. Pozostałe tereny również należą do KZN – spółka SIM Śląsk wystąpiła o przekazanie kolejnych działek.
Ogółem może tam powstać ponad 1 tys. mieszkań. Spółka ma na razie przygotowaną koncepcję budowy trzech budynków. Istotnym elementem budżetu inwestycji są pozyskiwane dotacje.
Do spółki SIM Śląsk przystąpiły z udziałami po 3 mln zł – wcześniej zapewnionymi w postaci rządowych dotacji – cztery miasta, wspólnie z KZN. Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze wniosły też miejskie działki, na których powstawać mają w pierwszych etapach inwestycje liczące od kilkudziesięciu do ponad stu lokali.
W Chorzowie inwestycja jest realizowana na gruntach należących do KZN. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w Zabrzu na działce wniesionej przez miasto powstać mają w pierwszym etapie 94 mieszkania, w Tarnowskich Górach w tej samej formule przy ul. Andersa w dzielnicy Lasowice ma być budowanych 120 mieszkań, a w Świętochłowicach – również na miejskiej działce, przy ul. Śląskiej – w pierwszym kroku 110 mieszkań. (PAP)
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci


