Głosy chorzowian… do śmieci

21 listopada 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Śmiać się czy płakać? To pytanie z pewnością zadaje sobie większość zainteresowanych wyborami samorządowymi w kraju. Powodów do śmiechu z każdym dniem jest jednak coraz mniej.

Problemy techniczne związane z systemem liczenia głosów, ataki hakerskie na strony PKW, brak oficjalnych wyników do sejmików wojewódzkich i wielu rad gmin i powiatów oraz ręczne liczenie głosów w komisjach miejskich i wojewódzkich. Do tego dodać można również rekordową liczbę nieważnych głosów w wyborach do sejmików (w niektórych województwach sięgająca nawet 40 proc.). To wszystko coraz bardziej niepokoi nie tylko wyborców, ale również polityków. Czy wybory samorządowe mogą zostać powtórzone? O tym przekonamy się prawdopodobnie dopiero po ich zakończeniu. Zwolennikami skrócenia kadencji samorządów oraz przeprowadzenia kolejnych wyborów jest PiS i SLD.

wiocha.pl

fot. wiocha.pl

Również podczas chorzowskich wyborów mogło dojść do rażących zaniedbań. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż w niektórych lokalach wyborczych wydawano karty do głosowania, na których znajdowali się kandydaci z innego okręgu wyborczego. Te głosy zostaną uznane za nieważne. Okazuje się jednak, że nie było to jedyne niedopatrzenie organizacyjne. Jak poinformował portalszamorzadowy.pl, w lokalu wyborczym przy ul. 11 listopada, karty do głosowania wrzucano do… kubłów na śmieci. Zostały one zabezpieczone taśmą klejącą i opatrzone Godłem RP. To – jak nietrudno się domyślić – spotkało się z oburzeniem wielu głosujących w lokalu chorzowian.

Liderzy PiS i SLD o wyborach samorządowych:

  • Po pierwsze to, co się dzisiaj dzieje, jest zagrożeniem dla systemu demokratycznego, bo wszystko zapowiada, że będziemy mieli do czynienia z takim wynikiem wyborów, w który naprawdę trudno uwierzyć i nie może być przyjęty jako prawdziwy – podkreślił podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.
  • Błędy na listach, niespotykana skala głosów nieważnych, niezabezpieczenie baz danych PKW oraz niekompetencja samej Komisji. Każdy z tych powodów wystarczy, by domagać się powtórzenia wyborów – powiedział podczas konferencji prasowej Leszek Miller.

AM

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest