Młodzież w Urzędzie Marszałkowskim

Młodzież w Urzędzie Marszałkowskim

14 listopada 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Spotkanie uczniów Gimnazjum nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego z przewodniczącym Sejmiku Śląskiego Andrzejem Gościniakiem oraz byłym marszałkiem województwa Adamem Matusiewiczem, odbyło się czwartego listopada w Urzędzie Marszałkowskim. Głównym tematem rozmów były zbliżające się wybory samorządowe.

Na samym początku prezes Towarzystwa Śląskiego, inicjatora wtorkowego spotkania, podziękował samorządowi województwa śląskiego za współpracęP1040762 w kończącej się kadencji. – Przedstawiciele sejmiku od wielu lat bardzo życzliwie z nami współpracują. Za to pragnę serdecznie podziękować licząc, że w kolejnych latach nie ulegnie to zmianie – mówił Helmut Iwa.

Następnie głos zabrał były marszałek województwa śląskiego, który przekonywał młodzież należącą do Regionalnego Klubu Europejskiego Quo Vadis, jak ważne korzystanie z prawa wyborczego. – Ubolewamy nad tym, że frekwencja w wyborach samorządowych od wielu lat jest tak niska. To tak, jakbyśmy nie chcieli z tych dobrodziejstw i uprawnień demokratycznych korzystać. Zachęcajcie swoich rodziców oraz starszych kolegów i koleżanki, do tego aby wzięli udział w nadchodzących wyborach – mówił Adam Matusiewicz.

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący Sejmiku Śląskiego. – Samorządność to jest decydowanie o tym co dzieje się w naszej wspólnocie. Zarówno w tej mniejszej jak i tej większej. Jedną z najmniejszych są szkoły, gdzie wybiera się samorząd uczniowski. By uczynić to w sposób mądry i demokratyczny, głosować powinna większość uczniów. Podobnie jest w wyborach samorządowych. Od wielu lat do lokali wyborczych idzie jednak zaledwie garstka uprawnionych do głosowania. Reszta mówi: „mnie to nie interesuje”. Mam nadzieję, że tym razem frekwencja będzie wyższa, że większa ilość potencjalnych wyborców, będzie chciała zadecydować o swoim losie. To będzie dla mnie w tych wyborach najważniejsze – zaznaczał Andrzej Gościniak.

Prezes Towarzystwa Śląskiego podjął następnie temat odbudowy Katedry Wniebowzięcia NajświętsP1040752zej Maryi Panny w Sosnowcu. Straty spowodowane pożarem obiektu oszacowano na 7 mln zł. – Pragniemy zaapelować zarówno do radnych kończącej się kadencji, jak i do wszystkich tych startujących w wyborach, a także do wszelkich organizacji społecznych, o włączenie się do inicjatywy odbudowy katedry. Wkrótce złożymy wizytę księdzu biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi i przekażemy symboliczne złotówki na odbudowę katedry – mówił Helmut Iwa.

Na zakończenie spotkania, przewodniczący sejmiku śląskiego Andrzej Gościniak, pokazał przybyłym uczniom modernizowaną obecnie Salę Sejmiku Śląskiego, przybliżając im jej historię oraz odpowiadając na pytania młodzieży. – Mam nadzieję, że częściej będziemy tutaj przyjeżdżali. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali Pana przewodniczącego. Myślę, że to jest doskonała lekcja demokracji i samorządności – mówił wicedyrektor Gimnazjum nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, Andrzej Dulian.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest