Nie bądź sam, przyjdź na wigilię

23 grudnia 2014 Wyłączono przez redakcja
phoca_thumb_l_img_4793

fot. Park Śląski

Kolejny raz w Parku Śląskim odbędzie się „Wigilia dla samotnych”. W tym roku z powodu remontu Hali Kapelusz zostanie ona zorganizowana w namiocie rozłożonym przy Wiosce Rybackiej. Wszystko rozpocznie się już o godzinie 15:00… oczywiście 24 grudnia.

Idea parkowej Wigilii będzie taka sama jak w poprzednich latach. – Dać świąteczną nadzieję wszystkim osobom samotnym, bez względu na wiek, status społeczny, miejsce zamieszkania. W programie jest wspólna modlitwa, kolędy, inscenizacja narodzin Chrystusa, dzielenie się opłatkiem i złożona z kilku dań wigilijna wieczerza. Dla wszystkich zostaną przygotowane prezenty – poinformował Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

phoca_thumb_l_img_4797

fot. Park Śląski

Wstęp będzie całkowicie bezpłatny. W przedsięwzięcie zaangażowało się blisko 300 wolontariuszy. Jednym z nich jest Adam Trzebinczyk. – To naprawdę fajna inicjatywa. To ważne by nikt nie musiał spędzać tego dnia w samotności. Dlatego pomagam w sprawach organizacyjnych i wspieram tę akcję z całego serca – zaznacza.

Na 300 ośmioosobowych stołów trafi pół tony karpia oraz kilkaset kilogramów dorszy, sumów i śledzi. Nie zabraknie również zupy grzybowej i barszczu czy ciasta. – To szczególny czas, w którym nie wypada zapominać o samotności i samotnych. Właśnie dla nich jest ta Wigilia. To ogromne przedsięwzięcie, z którego jesteśmy bardzo dumni, bo zbawienne jego efekty są „wymalowane” na twarzach uczestników długo po jego zakończeniu – podkreśla Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski.

phoca_thumb_l_img_4814

fot. Park Śląski

Każdy kto 24 grudnia wybierze się na „Wigilię dla samotnych” będzie mógł skorzystać z bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską. Specjalne autobusy zostaną podstawione w centrum Chorzowa, Katowic, a także Siemianowic Śląskich. Przygotowano również występy chórów oraz niespotykaną, przeniesioną we współczesne realia, inscenizację narodzin Jezusa. Maria i Józef nie przyjadą bowiem na osiołku, lecz… tramwajem. Tego dnia do Parku Śląskiego zagości również ksiądz doktor Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc, którzy wygłoszą świąteczne Słowo Boże.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Mikołaj Rykowski. W obecnej formie „Wigilia dla samotnych”  po raz pierwszy odbyła się dwa lata temu. Wówczas w projekt zaangażował się Park Śląski udostępniając Halę Kapelusz. Wcześniej właściciel Wioski Rybackiej przygotowywał ją w domu, a następnie z powodu ogromnego zainteresowania, w swojej restauracji. – Marzyłem o tym, aby zrobić coś z rozmachem, dla ludzi, bez udawanej atmosfery – mówił Mikołaj Rykowski na kilka dni przed rozpoczęciem pierwszej wigilijnej uczty organizowanej wspólnie z Parkiem Śląskim. To marzenie – jak mogliśmy się przekonać w ciągu ostatnich lat – spełniło się. Prawdopodobnie przerastając oczekiwania samego pomysłodawcy.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest