Sejmik o kondycji branży górniczej

16 stycznia 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

DSC03103-768x1024Radni Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjęli oświadczenie w  sprawie „Planu naprawczego dla  Kompanii Węglowej S.A.”.

– Przedstawiony w ostatnich dniach „Plan naprawczy  dla  Kompanii Węglowej S.A.” wskazuje, iż jednym z kierunków restrukturyzacji polskiego górnictwa jest dalsza likwidacja kopalń. Jej oczywistym następstwem będzie zwiększenie poziomu bezrobocia na Śląsku i postępujące zubożenie mieszkańców naszego regionu. Tak formułowane koncepcje budzą sprzeciw – czytamy w oświadczeniu.

Dzisiejsza, nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego została zwołana w związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi planowanej restrukturyzacji przemysłu górniczego w naszym regionie.

Marszałek Wojciech Saługa zaznaczył, iż punktem wyjścia rozmów o górnictwie nie jest zysk czy cena węgla, ale człowiek i miejsca pracy, o które należy zabiegać. W trakcie sesji odbyła się szeroka dyskusja związana z sytuacją w przemyśle węglowym. Obok przedstawicieli sejmiku i zarządu głos zabrali w niej przedstawiciele samorządów dotkniętych restrukturyzacją i parlamentarzyści. Zadowolenie z faktu zwołania nadzwyczajnej sesji dotyczącej branży górniczej wyraził Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik, dziękując jej inicjatorom.

W przededniu sesji Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa spotkał się w tej sprawie z wójtem Gierałtowic i prezydentami miast, na terenie których znajdują się planowane do restrukturyzacji kopalnie i wspólnie ustalili treść apelu skierowanego na ręce Premier RP Ewy Kopacz. Dokument zawiera propozycje do tworzonego przez rząd specjalnego programu dla Śląska.

źródło: biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest