Chorzów pomaga sierotom z Zambii

Chorzów pomaga sierotom z Zambii

8 czerwca 2015 Wyłączono przez redakcja

Fundacja Kasisi 216 czerwca obchodzimy ustanowiony przez UNICEF oraz Unię Afrykańską Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. To właśnie tego dnia w 1976 roku w Soweto w Republice Południowej Afryki tysiące czarnoskórych dzieci wyszło na ulice protestując przeciwko niskiej jakości edukacji i nierówności społecznej. Zastrzelono wówczas setki młodych ludzi, którzy domagali się jedynie respektowania  ich podstawowych praw.

Założona przez Szymona Hołownię Fundacja Kasisi, która niesie pomoc chorym i osieroconym dzieciom z Domu Dziecka w Kasisi w Zambii prowadzonego przez polskie Siostry Służebniczki ze Starej Wsi postanowiła upamiętnić to wydarzenie i angażując społeczności lokalne zorganizować ogólnopolską akcję, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym i budować świadomość solidarności małych gestów, leżących u podstaw idei crowdfundingu.

Fundacja Kasisi 1Obchody Dnia Dziecka Afrykańskiego będą przebiegały dwutorowo:

  1. czerwca z kilkunastoma restauracjami w całej Polsce oraz ze środowiskami polonijnymi w Kanadzie przeprowadzona zostanie akcja „Rozsmakuj się w Kasisi” (http://www.fundacjakasisi.pl/pl/rozsmakuj_sie_w_kasisi). To wciąż nowatorska w Polsce, a bardzo popularna już na świecie inicjatywa skierowana zarówno do właścicieli, jak i gości lokali gastronomicznych. To propozycja bardzo łatwego zaangażowania się w konkretną pomoc charytatywną. Wystarczy zostawić            w restauracji uczestniczącej w akcji swój dobroczynny napiwek może zostawić swój dobroczynny napiwek (lista restauracji: http://www.fundacjakasisi.pl/pl/rozsmakuj_sie_w_kasisi/szlakiem_dobrego_smaku) Każdy, kto odwiedzi w tym dniu taką restaurację, wysłać do Fundacji swoje zdjęcie z ucztowania, dostać los            z ciekawostką o Zambii, wygrać afrykańskie gadżety przywiezione przez Szymona Hołownię oraz na profilu Fundacji na Facebooku śledzić, co dzieje się w innych miastach. Restauratorzy przekażą na pomoc dla dzieci minimum 7% swojego utargu z tego dnia. Miasto, któremu uda się najwięcej pomóc dzieciom w Kasisi, zostanie odwiedzone przez Szymona Hołownię, który na spotkaniu podziękuje za wsparcie oraz podczas wieczoru afrykańskiego przybliży miejsca, którym pomaga Fundacja.

 W Chorzowie w akcję zaangażowała się restauracja Wioska Rybacka.

Fundacja Kasisi6Z kolei 16. czerwca ze szkołami i przedszkolami z całej Polski przeprowadzona zostanie akcja „Ozłacamy Kasisi” (http://www.fundacjakasisi.pl/pl/ozlacamy). To specjalna propozycja skierowana              do Szkół, Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli. Akcja ta opiera się na dwóch filarach: pierwszym z nich są działania edukacyjne, drugim – zbiórka „drobnych złociaków”, które pozwolą na realną pomoc dzieciom        z sierocińca.

Akcja ma na celu to, by dzieci w Polsce:

  • poznały warunki życia ich rówieśników w Afryce;
  • przekonały się, na podstawie historii naszych dzieciaków, że miłość i ciepło relacji międzyludzkich          są najlepszym lekarstwem na nieszczęścia i krzywdy;
  • uzmysłowiły sobie wartość pieniądza – w Afryce duża rodzina jest w stanie przeżyć jeden dzień za niecałe 5 zł!
  • poprzez przeprowadzoną zbiórkę poznały siłę, która tkwi w solidarności małych gestów, leżącej u podstaw idei crowdfundingu (finansowania społecznościowego); doświadczyły satysfakcji, jaka płynie z niesienia pomocy innym z uśmiechem i wyobraźnią

Fundacja Kasisi5Szkoła której uda się najbardziej pomóc, otrzyma specjalną nagrodę Szymona Hołowni. Natomiast szkoły, które wykażą się największym zaangażowaniem i własną inicjatywą zostaną zaproszone do dalszej, rocznej współpracy, której finałem będzie spotkanie w Warszawie z Fundacja Kasisi i Szymonem Hołownią                    w afrykańskiej strefie aktywności. Specjalne łączenie na żywo z podopiecznymi Domu Dziecka w Kasisi oraz możliwość zostania szkołą partnerską Kasisi.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest