BIG LIFT cz. 2

BIG LIFT cz. 2

10 lipca 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Po niespełna czterech latach od przerwania operacji BIG LIFT ponownie przystąpiono do podnoszenia konstrukcji linowej Stadionu Śląskiego. Prezentacja rezultatów wznowionych w ubiegłym miesiącu prac, odbyła się 24 czerwca.

P1050812W połowie lipca 2011 r. podczas operacji naciągania stalowych lin mających podtrzymać dach Stadionu Śląskiego, dwa mechanizmy mocujące, tzw. krokodyle, nie wytrzymały naprężeń. Zdaniem Michała Sachsa tym razem tego typu problemy nie wystąpią. – To jest konstrukcja dobrze wyliczona, która utrzyma obciążenia związane z eksploatacją tego obiektu. Nie różni się ona prawie niczym od poprzedniej poza łącznikiem, który jest prostszy technologicznie do wykonania – mówił dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Marszałkowskiego.

P1050778Zadaszenie obiektu obejmujące ok. 43 tys. m2 ma zostać ukończone w listopadzie br. – W tej chwili tzw. ring lin obwodowych jest podniesiony do poziomu ok. 28 m. Kolejnym etapem będzie sprężanie lin radialnych i ten proces zakończy się w ciągu 7 dni. Następnie rozpocznie się proces pokrywania dachu płytami poliwęglanowymi i to, zgodnie z założeniami, ma potrwać ok. 5 miesięcy – dodał Michał Sachs.

P1050779Na temat przebiegu operacji BIG LIFT wypowiedział się również przedstawiciel firmy wykonującej tę część inwestycji. – W tej chwili oddziałują na siebie różne siły powodujące napięcie całej konstrukcji. Ten moment jest więc najtrudniejszy. Do tej pory nie było żadnych problemów i wszystko przebiega zgodnie z planem, który ustaliliśmy – Christian Schloegl, specjalista ds. konstrukcji linowych firmy Pfeifer Seil und Hebetechnik.P1050769

Niemiecka firma wykonała już ponad 25 tego typu inwestycji na całym świecie. Podnoszenie ważącej ponad 800 ton konstrukcji rejestrują zainstalowane na stadionie kamery. Dzięki temu można na bieżąco obserwować ten proces za pośrednictwem strony internetowej Województwa Śląskiego. Długość instalowanych lin wynosi ok. 11 km.

P1050811Całkowity koszt rozpoczętej w 2009 r. inwestycji wyniesie ok. 586 mln zł. Zgodnie z założeniami obiekt ma zostać ponownie oddany do użytku pod koniec przyszłego roku.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest