Miasto obniży czynsze

Miasto obniży czynsze

15 października 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

O tym, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Chorzowa potrzebują wsparcia, wiadomo nie od dziś. Z powodu zbyt wysokich stawek za czynsz wielu z nich decyduje się zwinąć interes lub poszukać tańszej, czy też bardziej atrakcyjnej lokalizacji, w miastach sąsiadujących. Lokalne władze chcą zaradzić temu problemowi.

P1060380

Chorzowianie coraz częściej wspominają o tym, że centrum miasta dawno przestało być jego wizytówką. Podczas gdy w sercu Katowic każdego roku powstają nowe restauracje, kawiarnie czy sklepy przyciągające klientów z całego regionu, w naszym mieście przybywa jedynie opustoszałych lokali. Jest to szczególnie widoczne na ul. Wolności i okolicach, gdzie widok tabliczki z napisem „Lokal do wynajęcia” stał się już stałym elementem krajobrazu.

Zgodnie z przekonywaniami radnych i przedsiębiorców, jest to spowodowane przede wszystkim zbyt wygórowanymi opłatami za czynsz. Prywatni właściciele kamienic, a do niedawna również lokalne władze, podczas ustalania wysokości stawki za wynajem pomieszczeń użytkowych, nie zawsze brali pod uwagę fakt, że centrum miasta nie jest już tak atrakcyjne, jak jeszcze w latach 90.

Temat poruszył Andrzej Kotala podczas 13. sesji rady miasta. Prezydent podkreślił, że sytuacja rynkowa na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła – głównie z powodu powstania dużej ilości supermarketów. By lokalni przedsiębiorcy mogli z nimi konkurować, radni podjęli decyzję o obniżeniu czynszu w lokalach należących do miasta. Do tej pory nie zdecydowano się jednak na zastosowanie żadnego z wnioskowanych przez radnych rozwiązań.

Proponowano m.in. jednolite obniżenie stawek za czynsz dla wszystkich najemców lub indywidualne – w oparciu o wyniki finansowe przedsiębiorcy. W opinii radnych żadne rozwiązanie nie było jednak doskonałe. – Wynajmujący lokale wnioskują o to by te stawki obniżyć. Chcielibyśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. (…) Chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych na spotkanie i wysłuchać tego co proponują – powiedział prezydent miasta.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest