Młodzież zagłosowała

Młodzież zagłosowała

8 października 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Mimo że wybory parlamentarne odbędą się dopiero 25 października, to młodzież ze Słowaka już zdecydowała o tym, jak wg nich powinien wyglądać podział mandatów poselskich. W projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młodzi głosują”, wzięło udział 33 proc. uczniów chorzowskiego liceum.

Największym poparciem cieszył się KW Platforma Obywatelska (24 proc.). Kolejne miejsca zajmowali: KW Korwin (15 proc.) oraz KW Prawo i Sprawiedliwość i KWW Kukiz’15 (po 14 proc.). – Nieważnych głosów było niewiele. Większość osób wiedziała w jaki sposób wypełnić kartę wyborczą. Zdarzało się jednak, że zaznaczano dwóch lub więcej kandydatów, a czasem pisano na kartach obraźliwe hasła rzucane w kierunku rządu, partii czy polityków – poinformował Ario Narimany, przewodniczący szkolnej komisji wyborczej.

Słowak bierze udział w ogólnopolskim projekcie CEO od 2000 roku. Jego głównym celem jest kształtowanie oraz budowanie kultury politycznej wśród młodzieży. – Przeprowadzamy lekcje związane z ordynacją wyborczą, procedurami dot. przeprowadzaniem wyborów i referendów. Chcemy aby młodzież była świadoma jak wygląda głosowanie od strony technicznej – przekonywał Krystian Kazimierczuk, nauczyciel i koordynator projektu w Słowaku.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego systematycznie odbywają się spotkania z politykami. W ostatnim czasie szkoła gościła m.in. posła Jana Rzymełkę i Marka Wójcika. – Prawie doszło do potężnej awantury na temat sklepików szkolnych. Uczniowie nie krępują się i zadają niewygodne, trudne pytania. Na przykład o to dlaczego mamy w Polsce 23 proc. VAT. Taki kandydat wychodzi z lekcji spocony, zmęczony, jak żołnierz po ćwiczeniach w komorze gazowej – mówił Krystian Kazimierczuk.

Od 2000 roku uczniowie Słowaka głosowali już 15-krotnie. Nie tylko przy okazji wyborów parlamentarnych, ale również samorządowych, europarlamentarnych i referendalnych. Co ciekawe, uzyskane wyniki, bardzo często były zbliżone do tych rzeczywistych. – Pamiętam ten rok, kiedy Samoobrona miała duże wzięcie. Dyrektor mówił, że młodzież sobie żart zrobiła, a później się okazało, że to się potwierdziło – wspomina Krystian Kazimierczuk.

Czy tym razem wyniki szkolnego głosowania potwierdzą się w wyborach parlamentarnych? – Te rozbieżności się zwiększają. Wśród młodzieży bardzo popularny jest teraz np. Janusz Korwin-Mikke, ugrupowania antysystemowe. Od jakiegoś czasu zauważam z resztą, że wyborcy Korwina czy Kukiza, to nie są ludzie obojętni czy niewykształceni. To, szczególnie w tym młodym pokoleniu, są osoby niezwykle oczytane. Pozycje Miltona Friedman potrafią bez problemu cytować. To jest w znacznej mierze grupa ludzi świadomych, która chce przede wszystkim zmian – uważa Krystian Kazimierczuk.

Mimo to największym poparciem wśród uczniów Słowaka nadal cieszy się Platforma Obywatelska. – To jest potwierdzenie tej tendencji w naszej szkole, gdzie jednak ten centro-liberalny kierunek miał zawsze duże wzięcie. Człowiek staje się konserwatystą dopiero w pewnym momencie swojego życia. Tu jest młodzież, która chce być otwarta, liberalna, także nie jest to zaskoczenie. Bardzo cieszy mnie fakt, że chętnie przystępują do takich projektów, że chcą brać w nich udział i wzrasta u nich takie poczucie obywatelskości. To bardzo ważne – puentuje Krystian Kazimierczuk.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest