Śląski głos w Sejmie

Śląski głos w Sejmie

18 października 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Cztery lata temu moje hasło wyborcze brzmiało: „Śląski głos w Sejmie”. Przez całą kadencję byłam mu wierna. Problemy i sprawy naszego regionu były dla mnie najważniejsze. Podejmowałam je w różny sposób. Wiele z moich interpelacji oraz zapytań poselskich dotyczyło właśnie tych zagadnień.

gallery-004Wśród nich znalazły się m.in. sprawy: aktualnej sytuacji w polskim górnictwie węglowym, prywatyzacji Kompanii Węglowej, problemów emerytów górniczych, wznowienia wydobycia węgla kamiennego ze złoża Brzezinka, trudnej sytuacji podwykonawców Katowickiego Holdingu Węglowego, akcji pracowniczych Zakładów Azotowych i JSW, wysokości odpraw dla prezesów spółek węglowych, zakładów mechanicznych BUMAR Łabędy, planowanych zwolnień w fabryce Fiata w Tychach, problemy szpitala w Tychach, onkologii klinicznej w województwie śląskim, dłuższego niż w innych regionach okresu oczekiwania na skierowania do sanatoriów, procedur kontraktowania usług medycznych w Chorzowie i Świętochłowicach, finansowania przez NFZ terapii radiochirurgicznej w województwie śląskim, sprzedaży szpitala w Mysłowichach, rekultywacji stawu Kalina w Świętochłowicach, budowy połączenia kolejowego na trasie Katowice – Pyrzowice, Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, budowy trasy NS w Rudzie Śląskiej.

gallery-002Także w czasie posiedzeń Sejm wiele moich wystąpień dotykało problemów Śląska. Na 63 wygłoszone przeze mnie oświadczenia poselskie, 44 dotyczyły tematyki śląskiej.

Kiedy ukazał się raport młodych naukowców przedstawiający wyniki badań socjologicznych projektu „Vademecum Śląsk”, z którego wynikało, że 25% ankietowanych Polaków twierdziła, że na Śląsku mieszkają głównie Niemcy, a 58% deklarowało niechęć do Ślązaków, twierdząc np., że E. Gierek był Ślązakiem, postanowiłam wygłosić szereg oświadczeń, w których odkłamywałam stereotypy na temat Górnego Śląska. Przez 10 kolejnych posiedzeń Sejmu RP wygłaszałam oświadczenia prezentujące najważniejsze fakty z historii naszego regionu. Oświadczenia te spotkały się z zainteresowaniem.

gallery-006Starałam się także informować parlament o ważnych bieżących wydarzeniach z okręgu katowickiego. Dla przykładu informowałam o obchodach ważnych rocznic i uroczystościach śląskich szkół, parafii, oddziału IPN, przypomniałam związane ze Śląskiem postacie Karola Goduli, Konstantego Wolnego, Henryka Sławik, kardynała Augusta Hlonda, oddałam hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej oraz poinformowałam o otwarciu w Radzionkowie Muzeum – Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Z Sejmowej mównicy oddałam także cześć wybitnym mieszkańcom Śląska, którzy zmarli w czasie tej kadencji: Wojciechowi Kilarowi, Gerardowi Cieślikowi i Kazimierzowi Świtoniowi. W oświadczeniach poruszałam także współczesne bolączki naszej ziemi, jak: likwidacja miejsc pracy w hutnictwie, górnictwie i innych gałęziach przemysły. W ramach prac poselskich przekonywałam także parlamentarzystów o konieczności ochrony śląskiej tradycji i spuścizny kulturowej, w tym naszej śląskiej „godki”.

Moje biuro poselskie, jako pierwsze włączyło się w akcję „Godomy po śląsku”.

Wybrane interpelacje

121. W sprawie długiego okre250x250bsu oczekiwania na świadczenia sanatoryjne w woj. śląskim.

122. W sprawie wypłacania deputatu węglowego emerytom katowickiego Holdingu Węglowego S.A.

125. W sprawie różnego traktowania chorych onkologicznie.

128. W sprawie trudnej sytuacji podwykonawców Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.

Pełny wykaz interpelacji na: www.sejm.pl.

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest