Planetarium świętuje 60-lecie

30 listopada 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

2015-02-27 Co dalej z ŚPNW najbliższy piątek – 4 grudnia – Planetarium Śląskie będzie obchodzić 60 lat swojej działalności. Z tej okazji, najstarsze obserwatorium astronomiczne w Polsce, przygotowało dla swoich gości szereg atrakcji.

Uroczyste świętowanie rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 11:00. Wtedy odbędzie się prelekcja prof. Andrzeja Sołtana, Przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej, pn. „Niebo gwiaździste nad nami”. Tego dnia otwarta zostanie również wystawa „Struktura wszechświata – odległości i ich pomiar”, przygotowana przez pracowników Planetarium. Dzięki niej będzie można zapoznać się z odległościami we wszechświecie – zarówno pomiędzy obiektami najbliższymi, jak i tymi oddalonymi o miliardy lat świetlnych.

Przygotowano także specjalną ofertę dla najmłodszych – Akademię Młodego Astronoma. – Tegoroczną nowością jest natomiast Akademia Dojrzałego Astronoma, skierowana głównie do seniorów. W Akademii można posłuchać wykładów m.in. o Słońcu, Gwieździe Betlejemskiej, wyspach wszechświata, zegarach słonecznych, czy zwierzętach w kosmosie. Spotkania składają się zazwyczaj z dwóch części: pierwsza, odbywa się w sali wykładowej, a druga pod gwiazdami – informuje Park Śląski.

To jednak nie koniec atrakcji. Prezentem, który z pewnością spodoba się głównie młodym widzom, jest nowy seans „Z wizytą u pana Twardowskiego”. Język, którego przy tym przedsięwzięciu użyli autorzy, jest skierowany głównie do dzieci, a tematyka, jaką zdecydowali się w nim przybliżyć, dotyczy Księżyca – poinformował Park Śląski.

Podczas seansu przedstawiona zostanie historia pewnego szlachcica, Pana Twarowskiego, który pod koniec życia przeniósł się na księżyc na skonstruowanym przez siebie kogucie. Mali widzowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. na temat faz Księżyca, kraterów i mórz na Księżycu oraz zaćmień Słońca. Premiera odbędzie się 6 grudnia o godz. 13:00.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest