Jedz nie tylko dla przyjemności

Jedz nie tylko dla przyjemności

7 lutego 2016 Wyłączono przez redakcja

pistacjePistacje rosną na drzewach, a kiedy dojrzewają zmieniają kolor z zielonego na żółty-czerwony. Te smaczne orzeszki m.in. zmieszają ryzyko rozwoju raka (zwłaszcza płuc i prostaty) – wystarczy zjeść garść pistacji dziennie, by znacznie obniżyć ryzyko chorób krążenia i nowotworowych. Tak przynajmniej wynika z amerykańskich badań. 

Wystarczy tylko spożywać 60-70 gramów pistacji każdego dnia. Te zielone orzechy swoje antynowotworowe właściwości zawdzięczają gamma-tokoferolowi – pochodnej witaminy E, która chroni przed rozwojem niektórych nowotworów. Badacze zauważyli, że u osób, które regularnie konsumowały pistacje, zwiększył się poziom gamma-tokoferolu we krwi, a tym samym zmniejszyło ryzyko rozwoju guzów. Pistacje mają niski indeks glikemiczny (IG=15), w związku z tym cukrzycy bez obaw mogą je włączyć do diety, więc pistacje nie tylko obniżają poziom cholesterolu, ciśnienia i cukru, ale również mogą stanowić składnik diety na odchudzanie. Ile kalorii mają pistacje?

pistacjaPistacje są dość kaloryczne (562 kcal w 100 g), jednak mimo to można je włączyć do diety odchudzającej. Pistacje swoje właściwości odchudzające zawdzięczają sporej zwartości błonnika (aż 10.3 g/100 g), który szybko i na długo nasyca, a tym samym zapobiega podjadaniu, oraz zdrowym, nienasyconym kwasom tłuszczowym, które regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.

 

(źródło msn.com, aboutnuts.com)

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest