Robot kolejowy z Chorzowa

Robot kolejowy z Chorzowa

11 lutego 2016 Wyłączono przez redakcja

Soczewki_FOCUSARobot kolejowy z Chorzowa nominowany do SOCZEWEK FOCUSA. Wynalazek inżynierów z Grupy Zarmen ma szansę zrewolucjonizować transport towarów koleją. Można na niego głosować w plebiscycie, który wyłania najważniejsze innowacje technologiczne w Polsce.

Robot, nad którym pracują chorzowscy inżynierowie, nominowany został w plebiscycie SOCZEWEK FOCUSA w kategorii „innowacje techniczne”. Urządzenie ma wyręczyć człowieka przy trudnym zadaniu łączenia i rozłączania wagonów towarowych. Wynalazek, którego powstanie finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pomoże w wyeliminowaniu wypadków z udziałem ludzi. Ma też przyczynić się do obniżenia kosztów firm transportowych. Robot ma postać lokomotywy, która może samodzielnie wykonywać prace na bocznicach kolejowych. Należy go jedynie wcześniej odpowiednio zaprogramować. Obecnie przechodzi testy w Rybniku i Częstochowie, a gotowy ma być w ciągu dwóch lat. Projekt wspiera Agencja Rozwoju Przemysłu.

Zrzut ekranu 2016-02-11 o 08.24.12

Autonomiczna lokomotywa do przeciągania statków przez Kanał Panamski. Zdjęcie: Wikimedia

Choć rozwiązanie to jest już stosowane w świecie i Europie, a prace rozrządowe na bocznicach kolejowych prowadzone są z wykorzystaniem zautomatyzowanych procesów, w Polsce to pierwszy tak nowatorski projekt. Robot kolejowy zajmie się rozrządem wagonów na bocznicy. Wyspecjalizowany pracownik będzie musiał zaprogramować lokomotywę, wskazując na przykład odpowiednie wagony do przestawienia. Aby było to możliwe, wagony muszą mieć zainstalowany odpowiedni mechanizm, przystosowany do takiej pracy.

O głosy internautów w konkursie miesięcznika „Focus” wynalazek z Chorzowa rywalizuje z innowacyjnymi pomysłami z całej Polski. Plebiscyt SOCZEWKI FOCUSA trwa do 29 lutego br. Każdy może wesprzeć kandydata ze swojego regionu, głosując na stronie soczewki.focus.pl.

 Na uczestników plebiscytu, którzy poza oddaniem głosu zostawią na stronie uzasadnienie wyboru, czekają nagrody. Laureatów SOCZEWEK FOCUSA 2015 poznamy w kwietniu.      

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest