Prezydent spotkał się z hutnikami

27 kwietnia 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Ponad 300 pracowników Walcownwalcowniai Blach Grubych Batory od lutego nie otrzymuje pensji. Właściciele zakładu w listopadzie zgłosili do sądu wniosek o upadłość, jednak wciąż nie wydano decyzji w tej sprawie. Hutnicy zwrócili się o pomoc do Andrzeja Kotali. Wczoraj, w samo południe, kilkunastoosobowa delegacja pracowników walcowni spotkała się z prezydentem miasta w chorzowskim magistracie.

– Ponad 300 hutników Walcowni Blach Grubych Batory od ponad dwóch miesięcy nie dostaje wynagrodzeń. Zakład należy do spółki HW Pietrzak Holding S.A. Walcownia ma odcięty prąd, gaz i wodę. Na miejscu nie ma już też ochrony. Jak twierdzą hutnicy w zakładzie zostali tylko oni, by pilnować maszyn – poinformował rzecznik prasowy chorzowskiego urzędu miasta.

Prezydent miasta zwrócił się do sądu z prośbą o przyspieszenie decyzji ws. upadłości HW Pietrzak Holding S.A. Ratunkiem dla chorzowskich hutników byłoby utworzenie koncernu Śląskie Huty Stali, do którego oprócz Huty Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Huty Łabędy w Gliwicach, weszłaby również chorzowska walcownia. Zgodnie z założeniami projektu PiS, w nowo utworzonym holdingu spółek, pracę znalazłoby ok. 2,5 tys. osób.

Prezydent miasta wystosował również pismo do wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego z zapytaniem o możliwość przyspieszenia zapowiadanych przez rząd działań związanych z utworzeniem koncernu Śląskie Huty Stali. Do tej pory nie podano konkretnego terminu realizacji tego projektu. Wiadomo jedynie, że konsorcjum miałoby powstać do końca bieżącego roku.

Obecnie pracownicy chorzowskiej walcowni mogą zwrócić się o pomoc do „mobilnego punktu pomocowego”, utworzonego specjalnie dla nich. – W najbliższy piątek w Miejskim Domu Kultury „Batory”, przy ul. Stefana Batorego 6, w godzinach od 9:00 do 13:00, hutnicy będą mogli skorzystać z profesjonalnej pomocy pracowników chorzowskich instytucji: Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy i Zakładu Komunalnego PGM – czytamy na stronie internetowej chorzowskiego urzędu miasta.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Kotali, pracownikom walcowni, którzy zamieszkują lokale wchodzące w skład zasobów ZK PGM, nie będą naliczane odsetki za zwłokę w płatnościach za czynsz. Ponadto będą się mogli ubiegać o przyznanie bonów żywnościowych oraz zwrotnego zasiłku celowego, który zostałby rozłożony na kilkanaście nieoprocentowanych rat. Uzyskanie dodatkowych informacji, a także złożenie odpowiednich wniosków, będzie możliwe w najbliższy piątek w tzw. „mobilnym punkcie pomocowym”.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest