Na co najczęściej narzekają rowerzyści w Polsce?

Na co najczęściej narzekają rowerzyści w Polsce?

25 sierpnia 2016 Wyłączono przez redakcja

Trwa największe w Polsce badanie opinii rowerzystów organizowane przez Fundację Allegro All For Planet. W ramach kampanii „Kręć Kilometry” ankietę wypełniło już ponad 20 tysięcy rowerzystów! Kompleksowe wyniki badania znane będą jesienią, ale już teraz można powiedzieć, że największym problemem cyklistów jest brak stojaków rowerowych. Dużym zmartwieniem są także kradzieże rowerów, których boją się zwłaszcza mieszkańcy  Dolnego Śląska i województwa zachodniopomorskiego.

Jest więcej ścieżek, brakuje parkingów

Kręć Kilometry 5Badanie trwa od początku maja. Fundacja Allegro All For Planet pyta w ankiecie o wiele aspektów rowerowej rzeczywistości (http://kreckilometry.pl/badanie). Pierwsze wyniki pokazują różnice
w opiniach pomiędzy poszczególnymi województwami, ale wszystkich łączy potrzeba poprawy infrastruktury rowerowej. Generalnie najlepiej warunki jazdy rowerem oceniają mieszkańcy województw pomorskiego i podlaskiego, relatywnie najgorzej – rowerzyści z województwa opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

„W ramach oceny warunków jazdy rowerem, badani najlepiej ocenili sygnalizacje świetlne
i oznakowania dróg w swoich miejscowościach. Zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń rowerzyści mają do parkingów rowerowych i stojaków” –
mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych. 

b

Rowerzyści nie muszą czekać na urzędnicze decyzje, sami mogą wziąć sprawy w swoje ręce.
Jeżdżąc z aplikacją mobilną „Kręć Kilometry” mają szanse wygrać stojaki dla swojego miasta.

„Stojaki to bardzo ważny element infrastruktury. Ich dostępność i jakość są kluczowe, żeby skłonić jeszcze więcej Polaków do korzystania z roweru na co dzień. Dlatego w tym roku w ramach kampanii ’Kręć Kilometry‘ postawimy kolejne 300 stojaków w polskich miastach. O lokalizacji zdecydują kilometry, które mieszkańcy przejadą na rowerach dla swojego miasta. Rywalizacja trwa do końca września” – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Do tej pory w ramach kampanii „Kręć Kilometry” Fundacja postawiła ponad 1000 stojaków
w 49 polskich miastach.

Kradzieże rowerów przede wszystkim w miastach

Jedna trzecia polskich rowerzystów przyznaje, że kradzieże rowerów i wyposażenia rowerowego
są poważnym problemem na ich osiedlu, ulicy czy w sąsiedztwie domu.

a

 „Relatywnie najczęściej na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego uskarżają się mieszkańcy dużych miast. Blisko 36% tej kategorii respondentów zwraca uwagę na takie zagrożenie. Co ciekawe, ten wskaźnik jest ponad dwukrotnie niższy wśród ankietowanych mieszkających na terenach wiejskich, bo tylko 17% z nich przyznaje, że kradzieże rowerów stanowią problem w okolicy ich miejsca zamieszkania” – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

Z badania prowadzonego w ramach kampanii „Kręć Kilometry” wynika, że rowerzyści z województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego relatywnie częściej zwracają uwagę na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego. Prawie 40 procent ankietowanych z tych województw uważa kradzieże sprzętu rowerowego za poważny problem.

Kręć Kilometry 4Pełen raport będący analizą ponad 20 tysięcy ankiet oraz danych zebranych od użytkowników bezpłatnej aplikacji „Kręć Kilometry” dostępny będzie jesienią. To największe tego typu badanie w Polsce, które w sposób kompleksowy pozwoli poznać środowisko rowerowe, potrzeby cyklistów
a także mocne i słabe punkty infrastruktury rowerowej polskich miast.  Cały czas można wziąć udział w ankiecie, która dostępna jest na stronie: http://kreckilometry.pl/badanie.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest