Chorzowska eRka zastawiona w banku!

Chorzowska eRka zastawiona w banku!

14 października 2016 Wyłączono przez redakcja

Prezes spółki miejskiej Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Chorzowie Piotr Małecki złożył w prokuraturze rejonowej  zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zarząd Spółki  Ruch Chorzów  S.A. Chodzi o podejrzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentach przedstawionych spółce CP podczas zawierania umowy pożyczki na drugą transzę  w wysokości  12 mln złotych.

 zrzut-ekranu-2016-10-14-o-06-32-08Chodzi o znaki towarowe czyli nazwę oraz tak zwaną „Erkę”. Podczas negocjacji warunków pomocy Klubowi przez Miasto zostały one wpisane jako jedna z form zabezpieczenia udzielonego wsparcia. Ówczesny Prezes Zarządu Ruchu Chorzów S.A. Dariusz Smagorowicz zapewniał, że znaki wpisane do umowy nie są w żaden sposób obciążone i nie stanowią zabezpieczenia dla innych zobowiązań.  Jednak podczas wyceny znaków na zlecenie spółki CP, która  też udzielała pożyczki okazało się,  że wbrew zapewnieniom przedstawiciela Zarządu są one przedmiotem zajęcia przez jeden z banków i zabezpieczają inne kredyty. W tej sytuacji  prezes Centrum Przedsiębiorczości , w uzgodnieniu z prezydentem Chorzowa, zdecydował powiadomić o sprawie prokuraturę.

– To już nie tylko wprowadzenie w błąd – po prostu zostaliśmy okłamani i to w sytuacji gdy ratowaliśmy Ruch Chorzów od spadku z Ekstraklasy. Miasto wywiązało się z obietnicy pomocy,  o co prosili kibice i wszyscy, którym na sercu leży przyszłość tego klubu.  Niestety Zarząd Ruchu kierowany wówczas przez pana Smagorowicza jak się teraz okazuje nie grał do końca fair. Dlatego wraz z wezwaniem klubu do odblokowania zabezpieczeń zdecydowaliśmy się zawiadomić o tej sytuacji chorzowską prokuraturę –   przyznaje Andrzej Kotala prezydent Chorzowa. – Liczymy, że obecny Zarząd Ruchu niezwłocznie dopełni tego warunku umowy pożyczki.   „Erka”, o którą się dopominamy wprawdzie nie jest  głównym zabezpieczeniem pożyczki, ale z uwagi na wartość historyczną i sentymentalną jest  dla nas i tysięcy kibiców istotną gwarancją zaciągniętego zobowiązania – dodaje prezydent Chorzowa.

Wraz ze skierowaniem zawiadomienia do prokuratury prezes spółki CP wezwał Zarząd Ruchu do odblokowania znaku towarowego  i  ustanowienia na nim zabezpieczenia pożyczki w terminie do 30 dni .

zrzut-ekranu-2016-10-14-o-06-29-31W pierwszej połowie roku Ruch Chorzów S.A.  zwrócił się do Miasta z dramatycznym apelem o pomoc w ratowaniu Klubu poprzez wsparcie go kwotą 18 mln złotych.  Bez tych pieniędzy Ruch nie otrzymałby licencji na grę w Ekstraklasie, co skutkowałoby spadkiem do niższej ligi. Radni Miasta Chorzów upoważnili prezydenta do zwiększenia limitu udzielania pożyczek innym podmiotom. 6 milionów pomocy udzieliło Miasto, resztę – 12 mln złotych  pożyczyła gminna spółka Centrum Przedsiębiorczości. Spłata  pierwszej transzy (pożyczki Miasta Chorzów) ma nastąpić do końca października. Pozostała część, zgodnie z umową,  ma być spłacana spółce CP w transzach po 3 mln zł do 2020 roku. Zabezpieczeniem udzielonego wsparcia są – oprócz znaków towarowych –m.in.  nieruchomości  należące do udziałowców Ruchu Chorzów, cesja na wpływach z transmisji telewizyjnych oraz wpływy z transferów zawodników.

(źródło: biuro prasowe UM Chorzów)

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest