Chorzowska komenda policji otrzyma 2 nowe konie

Chorzowska komenda policji otrzyma 2 nowe konie

28 października 2016 Wyłączono przez redakcja

W piątek 28 października o godz. 11.00 przy Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie (ul. Legnicka 1) odbędzie się uroczyste przekazanie policjantom 5 nowych radiowozów. Komenda otrzyma także 2 młode konie policyjne (Wana i Kasura), które już teraz znajdują się na posterunku chorzowskiej policji konnej (oficjalny odbiór odbędzie się ok. godz. 11:20 przy ul. Siemianowickiej 103). Koszt sprowadzenia policyjnych koni do Chorzowa wyniósł 32 tys. zł, z czego dofinansowanie Miasta wyniosło 30 tys. Pozostałe 2 tys. zł przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Flotę chorzowskiej policji zasilą 2 oznakowane pojazdy marki Kia oraz 3 oznakowane Ople Corsa. Łączny koszt 5 radiowozów to 269 tys. zł, z czego 134,5 tys. zł pokryło Miasto, a drugie 134,5 tys. zł – Komenda Główna Policji w Warszawie.

Chorzowski Zespół Policji Konnej
Zespół Policji Konnej Wydziału Prewencji KMP w Chorzowie utworzony został wiosną 2001 roku i był trzecią, po warszawskiej i częstochowskiej, tego typu jednostką w Polsce. Policja konna wykorzystywana jest do patrolowania Parku Śląskiego, terenów zielonych przy chorzowskich osiedlach i zabezpieczania imprez masowych, w tym meczów piłki nożnej.  Policję konną charakteryzuje nie tylko stały trening i dzienna służba na rzecz mieszkańców naszego miasta ale i również udział w wielu międzynarodowych zawodach w Polsce, Słowacji oraz Czechach. Chorzowscy policjanci reprezentują bardzo wysoki poziom umiejętności. Podczas występów na turniejach zawsze zajmują miejsce na podium.

policja-konnaKoń, który ma zostać przyjęty do służby w Policji musi spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim każdy ogier musi być poddany zbiegowi kastracji, a jego wiek powinien mieścić się w granicach od 2 do 5 lat. Koń musi być także zajeżdżony, to znaczy przygotowany pod siodło. Z charakteru koń powinien być spokojny i zrównoważony, jeśli natomiast chodzi o wygląd zewnętrzny, to wymogiem jest rosłość (min. 170 cm w kłębie), masywność i znaczny ciężar ciała. Warunkiem jest też dobry stan zdrowia. Rasa konia policyjnego nie jest ściśle określona, ale raczej unika się ras czystej krwi i zimnokrwistych. Koń zwykle pozostaje w służbie nie dłużej niż do 18 roku życia, czyli maksymalnie 13-16 lat. Potem często, jak to się dzieje z policyjnymi psami, trafia do swojego opiekuna lub w inne, dobre ręce.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest