Radni przeciwni podwyżkom

17 października 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła
close-up-of-water-running_1161-84

fot.: freepik.com

Rząd przygotowuje znaczącą podwyżkę opłaty środowiskowej za wydobywaną wodę. Prace nad projektem PiS o tzw. prawie wodnym trwają od wielu miesięcy i jeżeli zmiany wejdą w życie, odbije się to na naszych kieszeniach. Wg wstępnych szacunków ceny mogą pójść w górę nawet o 20 proc.

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego prawa przepisy unijne (art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej) mówiące o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. Jeżeli projekt nie zostanie wdrożony, będzie to oznaczać m.in. brak możliwości pozyskania funduszy unijnych np. na infrastrukturę przeciwpowodziową. Zmiany w tzw. prawie wodnym mają wejść w życie z początkiem 2017 r.

Wprowadzeniu nowych przepisów sprzeciwiają się radni sejmiku województwa śląskiego, którzy zaapelowali do rządu o wycofanie się z nowelizacji prawa wodnego. Oświadczenie zostało przyjęte podczas poniedziałkowej sesji. Poniżej zamieszczamy jego treść:

Sejmik województwa śląskiego wyraża głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec propozycji rozwiązań w nowym prawie wodnym przygotowywanym przez Rząd RP.

Projekt ustawy wprowadza zmiany, które będą niekorzystnie wpływały na wiele dziedzin życia mieszkańców oraz rozwój gospodarki.

Skutkiem wprowadzenie zakładanych rozwiązań w województwie śląskim będzie wzrost cen wody średnio o około 20%. Uderzy to bezpośrednio w budżety gospodarstw domowych. Będą one także dotknięte podwyższonymi kosztami usług i produktów wytwarzanych z wykorzystaniem wody.

Apelujemy do Rządu RP o wycofanie się z tych propozycji.

Zwracamy się do parlamentarzystów o zaangażowanie w proces legislacyjny, tak aby w konsekwencji nieprzemyślanych decyzji nie uchwalono złego prawa”.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest