Wnioski przez internet nie tylko na 500+. Także na becikowe, świadczenia rodzicielskie i alimentacyjne

Wnioski przez internet nie tylko na 500+. Także na becikowe, świadczenia rodzicielskie i alimentacyjne

18 stycznia 2017 Wyłączono przez redakcja
Rodzice łatwiej złożą przez internet wnioski o becikowe, Kartę Dużej Rodziny, świadczenie rodzicielskie oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego – poinformowała we wtorek szefowa MRPiPs Elżbieta Rafalska. Po sukcesie programu +Rodzina 500 plus+, ułatwiamy rodzicom składanie kolejnych wniosków o świadczenia” – mówiła Rafalska na wspólnej konferencji z minister cyfryzacji Anną Streżyńską.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (L), minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (C) i minister cyfryzacji Anna Streżyńska (P) podczas konferencji prasowej, po posiedzeniu rządu, 17 bm. w Warszawie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Łatwiej będzie w II i III kwartale

Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk dodał, że w II i III kwartale br. będzie możliwość wnioskowania również o świadczenia rodzinne i jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka niepełnosprawnego (4 tys.). „Możliwość składania wniosków o świadczenia społeczne przez internet to początek budowania e-społeczeństwa” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Wnioski także przez portal Emp@tia

Od niedawna profil zaufany, służący do załatwiania on-line spraw urzędowych, można założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W związku z tym MRPiPS postanowiło ułatwić składanie wniosków o świadczenia na rzecz rodzin na portalu Emp@tia – po założeniu profilu zaufanego za pośrednictwem banku.

Będzie mniej zaświadczeń i dokumentów

Ministerstwo chce również, by obywatel co do zasady nie musiał dołączać do wniosków papierowych zaświadczeń i dokumentów, a urząd, który ma dostęp do państwowych baz danych, sam zweryfikuje stan faktyczny. „Zmiana polega na tym, że teraz co do zasady wierzymy w to, co oświadczają obywatele, ale urzędników wyposażamy w narzędzia, które pozwolą sprawdzić, bez fatygowania obywateli, ich prawdomówność. W tym celu budujemy już nowe usługi wymiany informacji z innymi bazami centralnymi” – informuje MRPiPS. „Przechodzimy na tzw. kulturę oświadczeń załatwiania spraw urzędowych on-line, zamiast zaświadczeń” – podkreśliła Rafalska. „Kończymy z tym, żeby ludzie biegali, przenosząc dane między urzędami, żeby załatwić sprawę w urzędzie” – dodała Streżyńska. Jak podaje MRPiPS, w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy działania programu „Rodzina 500 plus” złożono 2,96 mln wniosków o świadczenie wychowawcze – 80 proc. w urzędach oraz 20 proc. przez internet.

17 mld zł trafiło do rodzin dzięki 500 plus

Wsparciem z programu „Rodzina 500 plus” do końca grudnia 2016 r. objęto już ponad 3,8 mln dzieci do 18 lat; do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł – poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Rafalska, na wspólnej konferencji z minister cyfryzacji Anną Streżyńską, mówiła, że świadczeniem z programu „Rodzina 500 plus” objętych jest 55 proc. dzieci do 18 lat. Najwięcej dzieci objętych wsparciem jest na Mazowszu (ponad 551,4 tys.), na Śląsku (prawie 381,5 tys.) i w Wielkopolsce (ponad 377,8 tys.). 35,9 proc. ogółu dzieci otrzymujących świadczenie mieszka na wsi. Rafalska podkreśliła, że sprawy dotyczące zamiany formy pieniężnej na rzeczową (przepisy dopuszczają taką możliwość w przypadku marnowania pieniędzy z 500 plus) to zaledwie 0,03 proc. wszystkich decyzji.

źródło PAP

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest