Kto zostanie przyjacielem INDUSTRIADY?

Kto zostanie przyjacielem INDUSTRIADY?

4 stycznia 2017 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2017”. Do udziału w tegorocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki, które odbędzie się 10 czerwca zaproszonych zostanie pięć industrialnych miejsc. Czy wśród nich ponownie znajdzie się hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie?

Wnioski uczestnictwa mogą składać właściciele lub prawni zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze. Oprócz udokumentowania walorów historycznych i architektonicznych muszą oni zaproponować specjalny program wydarzeń, jaki zostanie zrealizowany w dniu festiwalu i obejmujący co najmniej 6 godzin.

W tym roku INDUSTRIADZIE towarzyszyć będzie motyw przewodni „ W rytmie maszyny”, czyli opowieści o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w wyniku procesu industrializacji, który napędzany były przez upowszechnienie się różnorodnych maszyn. Podmioty startujące w konkursie będą miały za zadanie przygotować m.in. specjalne formy zwiedzania, happeningi, pokazy i spektakle, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, fabularyzowane gry, które odnosić będą się do motywu przewodniego.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 24 stycznia br. – Konkurs pozwoli w przejrzysty sposób wybrać najlepsze obiekty spośród pretendujących do udziału w festiwalu. Opieramy się na kryteriach autentyczności i potencjału obiektu, bacznie analizujemy atrakcyjność programu wydarzeń zaproponowanego do realizacji, a wszystko po to, aby udział w tym wyjątkowym święcie dziedzictwa przemysłowego wiązał się dla wszystkich z niezapomnianymi przeżyciami – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Jak udało nam się dowiedzieć, władze Chorzowa prawdopodobnie po raz kolejny wezmą udział w konkursie, zgłaszając halę dawnej elektrowni Huty Królewskiej. Przyznanie tytułu będzie równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych święta Szlaku, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 10 czerwca 2017 roku. W zeszłym roku w święcie Szlaku Zabytków Techniki wzięło udział 90 tysięcy osób.

W tekście wykorzystano materiały biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest