Ujarzmić pogodę.

Ujarzmić pogodę.

18 lutego 2017 Wyłączono przez redakcja

Ujarzmić pogodę. Rozpoczęto opracowywanie Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu. Władze sąsiadującej z Chorzowem, Rudy Śląskiej rozpoczęły opracowywanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu. W projekcie mają się znaleźć zabezpieczenia przed nawałnicami, ekstremalnymi temperaturami czy smogiem.

W Chorzowie od kilku lat działa System wykrywania i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, który jest Projektem innowacyjnym z uwagi na możliwość wdrożenia go bezpośrednio u klienta (komercyjnego), oraz ze względu na niski koszt instalacyjny, a jego technologia opiera się na najbardziej zawansowanym systemie (North American Lightning Detection Network), który w Polsce nie jest stosowany. Technologią innowacyjną jest również sposób transmisji danych od urządzeń Systemu Strike Guard. Wykorzystuje on współcześnie zaawansowane technologie transmisji danych dla potrzeb przemysłowych za pomocą zaawansowanych technologii światłowodowych, przetwarzając sygnał optyczny i jego własności stosując technologię uniknięcia fałszywych alarmów. Projekt zostały wdrożony m.in w celu rozwiązania problemów wymagających szczególnego bezpieczeństwa i wczesnego ostrzegania przed zjawiskami meteorologicznymi jak błyskawice i wyładowania atmosferyczne.

summer storm beginning with lightning

Władze miasta Rudy Śląskiej zauważyły problem klimatyczny i przygotowują się do stworzenia planu, który zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom. Czy inne miasta pójdą w ślad miasta o będą starały podejmować się świadomych i odpowiedzialnych działań w celu przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym?

„Nasze oczekiwania dotyczące opracowania tego dokumentu są duże. Każdy z nas na własnej skórze odczuwa zmiany zachodzące w naszym klimacie, ponieważ to miasta i ich mieszkańcy są właśnie na nie najbardziej narażeni. Dlatego dobrze, że taki plan, zawierający najważniejsze rozwiązania dla różnych klimatycznych zagrożeń powstanie w naszym mieście” – podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Dr Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych wyjaśniła, że zostaną wyznaczone cztery obszary, dla których przygotuje się pakiety rozwiązań, zapobiegające zagrożeniom związanym z ulewami, powodziami falami upałów i mrozów.

„Celem nadrzędnym MPA jest przygotowanie władz miast i ich mieszkańców do świadomego i odpowiedzialnego reagowania na zmiany klimatu i ich skutki. Tym samym przekłada się to na wzrost bezpieczeństwa i poprawę jakości życia mieszkańców” – tłumaczył dr Janusz Krupanek z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Strom Guard

Strom Guard

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu zostanie opracowany dla 44 największych miast Polski. Program będzie realizowany przez Ministerstwo Środowiska. Celem projektu jest ocena podatności każdego z miast na zmiany klimatu oraz zaplanowanie działań wobec stwierdzonych zagrożeń. W ramach inicjatywy przygotowano szeroką kampanię edukacyjno-informacyjną. W ocenie ministerstwa ma ona podnieść świadomość i poziom wiedzy mieszkańców w zakresie zmian klimatu i adaptacji do ich skutków.

Zakończenie opracowywania MPA w Rudzie Śląskiej przewidziano na trzeci kwartał 2018 r.

Żródło: Serwis Samorządowy PAP

druk poleć znajomemu
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest