informator kulturalny – czyli co i gdzie się dzieje

informator kulturalny – czyli co i gdzie się dzieje

31 marca 2017 Wyłączono przez redakcja

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ na najbliższy tydzień – Zapraszamy

Warsztaty zdobienia pisanek – 31.03

Naklejki i pisaki? Nuda! Naucz się ozdabiać pisanki jak prawdziwy artysta. Technik zdobienia wielkanocnych jaj jest wiele: malowanie, wydrapywanie, wyklejanie… Podczas organizowanych przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej warsztatów będzie okazja, by się ich nauczyć. Malowanie pisanek to wielowiekowa tradycja, popularna nie tylko w Polsce, ale także w Europie, a nawet poza nią. Co ciekawe, była ona znana jeszcze przed narodzinami Chrystusa – najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii, zwyczaj malowania jajek, o czym wspominają między innymi Owidiusz i Pliniusz Młodszy, powszechny był także w czasach cesarstwa rzymskiego. Tradycja przetrwała do dziś, a metody zdobienia pisanek różnią się między innymi w zależności od regionu. I tak na przykład w województwie małopolskim i w okolicach Łowicza jajka przyozdabia się  różnobarwnymi wycinankami z papieru, w północnej części kraju najpopularniejszą techniką jest kraszenie, czyli gotowanie jajka w wywarze barwnym, a w okolicach Koźla pisanki wypiekano z ciasta piernikowego i przyozdabiano lukrem. – Pisanki to ważny w wielu domach obyczaj, nieodłączny element Wielkanocy – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. – Wszystkich, którym ta tradycja leży na sercu, zapraszamy na warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się rozmaitych technik ozdabiania jajek i spędzić czas w miłej, międzypokoleniowej atmosferze. Warsztaty odbędą się w piątek, 31 marca w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej, przy ulicy Dąbrowskiego 7 w Chorzowie. Start zaplanowano na godzinę 12:30. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Na zakończenie warsztatów odbędzie się także wręczenie nagród w ogłoszonym na początku marca konkursie na ozdobę wielkanocną. Cały czas można jeszcze wziąć udział w konkursie – wystarczy dosta rczyć do siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej do 24 marca pracę plastyczną nawiązującą do tradycji wielkanocnych w Polsce. Technika wykonania pracy jest dowolna.

Noc Sów z Kombinatorami – 1.04

Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy po zimowym śnie przyroda budzi się do życia. Właśnie wtedy wiele zwierząt rozpoczyna swój okres godowy. W tym sowy – najbardziej tajemniczy mieszkańcy lasu. 1 kwietnia o godz. 18.30 w ramach ogólnopolskiej akcji „Jestem na pTak” w Chorzowie odbędzie się Noc Sów. Fundacja Edukacyjna Kombinatory z siedzibą przy ul. Mościckiego 21 zaprasza wszystkich ciekawskich na to nietypowe wydarzenie. Zapisać można się za pośrednictwem strony internetowej http://kombinatory.pl/strona/noc_sw_2017 lub telefonicznie pod numerem 607 13 266. Warsztaty zakończą się około godz. 20.00. Noc Sów 2017 to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. Ornitolodzy i edukatorzy w całej Polsce opowiedzą o konkretnych gatunkach sów, ich biologii, metodzie badań i ochr ony sów. Fundacja Kombinatory zaprosiła do współpracy Łukasza Fuglewicza – ornitologa z pasją, znanego już m.in. z akcji „jestem na pTAK” i „Zimowe Ptakoloiczenie”. Opowieści pana Łukasza o sowach będą nie tylko ciekawe, ale i angażujące całą grupę do aktywności. Ponadto uczestnicy spotkania wyjdą w teren aby osobiście „spotkać” sowy. Uchylając rąbka tajemnicy możemy zdradzić, że ornitolog pokaże uczestnikom warsztatów przeróżne pióra – nie tylko te sowie. Przewidziane jest też odtworzenie głosów sów oraz poruszenie tematu bezpiecznego i etycznego obserwowania ptaków.

Wielokulturowy koncert pod estakadą – 4.04

Uczniowie chorzowskiego Słowaka zostali laureatami europejskiego konkursu „przetrwanie w Sarajewie”, organizowanego przez Centropę. Celem konkursu było wymyślenie projektu, który skutecznie zwróciłby uwagę na wielokulturowość i problem dyskryminacji rasowej. Tak oto narodził się pomysł spontanicznego koncertu w centrum miasta. 4 kwietnia o godzinie 15.00 pod estakadą zabrzmi muzyka artystów, m.in. z chorzowskiej Szkoły Muzycznej im. Grzegorza Fitelberga, ze Słowaka, chóru Modus Vivedi, czy zespołu Tukej. Podczas koncertu, który potrwa go godz. 18.00, będzie można posłuchać muzyki z różnych zakątków Europy – m.in. Polski, Włoch czy Francji.

Idealna lekcja WFu – 4.04

Jak powinna wyglądać idealna lekcja wychowania fizycznego? Taką wiedzę z całą pewnością posiądą uczestnicy Chorzowskiego Banku Pomysłów Sportowych, imprezy organizowanej przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 1 w Chorzowie. Podczas podzielonego na dwie tury wydarzenia 4-osobowe zespoły uczniowskie, wraz z opiekunem, będą mogły zaprezentować innym swój pomysł na lekcję WFu oraz postarać się wciągnąć do sportowej zabawy innych uczestników. Każda drużyna będzie miała do dyspozycji 40 minut oraz mini boisko o wymiarach ok. 5 na 10 metrów. Projekt jest skierowany zarówno do nauczycieli WFu, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Impreza, która odbędzie się 4 kwietnia o godz. 9.30 na hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113 w Chorzowie, została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Gala wręczenia Nagród Korczakowskich – 5.04

5 kwietnia o godzinie 18.00 w Chorzowskim centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się gala wręczenia nagród Korczakowskich. Po części oficjalnej zostanie zaprezentowany spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu Zespołu Tańca Indyjskiego Natarang. Nagrody Korczakowskie są indywidualnymi nagrodami za wyróżniającą się twórczą pracę edukacyjno-pedagogiczno-kulturalną. Przyznawane zgodnie z myślą Janusza Korczaka „Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezcennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…” Celem Nagrody Korczakowskiej jest uhonorowanie nauczycieli, opiekunów i instruktorów zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez chorzowskie stowarzyszenia za wybitną działalność na rzecz dzieci i młodzieży, rozwijanie ich osobowości, kreatywności oraz za serce wkładane w pracę z młodzieżą.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

30.03 godz. 19.00  Rozrywkowa Orkiestra Koleżeńska LES FEMMES „Wiosna, ach to…My”
31.03 godz. 19.00  Rozrywkowa Orkiestra Koleżeńska LES FEMMES „Wiosna, ach to…My”
01.04 godz. 18.00  Narodowy Teatr Baletu z Odessy – Jezioro Łabędzie
02.04 godz. 11:00 i 12:15  Muzyka i Maluch
03.04 godz. 19.00  Koncert Wiedeński
05.04 godz. 18:00  Gala wręczenia nagród Karczakowskich
06.04 godz. 18.00  Ze sztuką mi do twarzy  – Galeria Antresola
06.04 godz. 17.00 Wernisaż wystawy biżuterii  „Tajemnica Blasku”- wystawa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach/Galeria Antresola

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

31.03 godz. 18.00  Projekcja filmów w ramach O!PLA 2017
02.04 godz. 11:00  „Pinokio”
04.04 godz. 16:00  „Piknik z niedźwiedziem”
04.04 godz. 18:30  „Piknik z niedźwiedziami”
05.04 godz.19:00  „Krótki film o miłości”
06.04 godz. 18:30  Klub Filmowy Grajfka – „Blue Jasmine”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

31.03 godz. 18.00  Kolory Śląska – architektura: kościoły na Śląsku po 1945 roku
04.04 godz. 10.00  Dzielnicowa Akademia w Chorzowie Starym
04.04 godz. 17.30  Otwarta Scena Artystyczna

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

31.03 godz. 18.00  Klub Filmowy Lokator zaprasza na film z prelekcją: „Wojownik”
03.04 godz. 19.00  Andrzej Poniedzielski
05.04 godz. 18:00 Blokowisko – spektakl muzyczny

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest