Polskie dzieci przekraczają pod względem tuszy średnią światową.

Polskie dzieci przekraczają pod względem tuszy średnią światową.

8 kwietnia 2017 Wyłączono przez redakcja

Epidemia otyłości. Polskie dzieci przekraczają pod względem tuszy średnią światową. Koniec z reklamami niezdrowej żywności skierowanymi do dzieci. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zakaz obejmie emisję spotów zachęcających dzieci do kupowania i spożywania słodyczy, słodzonych napojów i słonych przekąsek.

Polskie 11-latki przekraczają pod względem tuszy średnią światową. Specjaliści w dziedzinie żywienia przestrzegają, że jeżeli ta tendencja się utrzyma, obecne młode pokolenie będzie w przyszłości częściej chorowało, a nawet krócej żyło niż pokolenie ich rodziców.

W ocenie prof. Jadwigi Chrzanowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia wzrost nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci jest wynikiem zmian w stylu życia. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie aktywności fizycznej i spożycie zbyt dużej ilości przekąsek. „Z badań wynika, że ponad 50 proc. dzieci i młodzieży w Polsce na co dzień żywi się w sposób niezadowalający lub nieprawidłowy” – pisze „GPC”. Sprzyjają temu reklamy.

Gazeta przypomina, że próbę ograniczenia reklam niezdrowej żywności chciał przeprowadzić jeszcze rząd PO-PSL, ale ostatecznie projekt odpowiedniej ustawy ugrzązł w Sejmie, „a rząd skoncentrował się na walce z drożdżówkami w szkolnych sklepikach”. Rząd PiS chce to zmienić. Zakaz reklam ma być jednym z elementów walki z epidemią otyłości wśród dzieci – podkreśla Dariusz Poznański, szef departamentu zdrowia publicznego w resorcie zdrowia.

Ministerstwo zamierza również wprowadzić rozwiązania ograniczające sprzedaż produktów o wysokiej zawartości cukrów i soli – czytamy w artykule.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest