Wystawa World Press Photo po raz drugi w Chorzowie

Wystawa World Press Photo po raz drugi w Chorzowie

21 kwietnia 2017 Wyłączono przez redakcja

Wystawę prezentującą zdjęcia nagrodzone w World Press Photo, najważniejszym konkursie fotografii prasowej na świecie, po raz drugi będzie można obejrzeć w Chorzowie. Wystawa World Press Photo po raz pierwszy zawitała do Chorzowa w roku 2016, powracając tym samym na Śląsk po przeszło dekadzie.

World Press Photo

W ciągu trzech tygodni odwiedziło ją ponad 25 tysięcy osób z całego regionu. – Wobec tak ogromnego zainteresowania World Press Photo w Chorzowie w ubiegłym roku, oraz tylu pozytywnych sygnałów ze strony mieszkańców, wiedzieliśmy, że wystawa najlepszych fotografii prasowych na świecie musi powrócić do naszego miasta – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Wystawa ponownie prezentowana będzie w zabytkowej hali byłej Elektrowni Huty Królewskiej. – Postindustrialna przestrzeń hali niewątpliwie była jednym z atutów chorzowskiej ekspozycji – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. – Byli nią zachwyceni nie tylko chorzowianie, dla których jest to miejsce bezpośrednio związane z historią miasta, a niejednokrotnie też ich własną, ale również goście z innych regionów Polski, a nawet z zagranicy. Wystawa World Press Photo w Chorzowie będzie otwarta dla zwiedzających od 27 maja do 16 czerwca. Wernisaż odbędzie się w piątek, 26 maja. Wstęp, podobnie jak w minionym roku, będzie bezpłatny. Dla chętnych przewidziano także możliwość zwiedzania grupowego z przewodnikiem. Nowością będzie natomiast nocne zwiedzanie połączone z koncertem skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki autorstwa Jana Nowaka, katowickiego artysty.

Wystawa World Press Photo trafi w tym roku do 100 miast z 45 państw.

W Polsce, poza Chorzowem, będzie można obejrzeć ją w Poznaniu i Opolu. World Press Photo to organizowany corocznie najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Organizatorem jest Fundacja World Press Photo, która działa od 1955 roku. Do tegorocznego konkursu przystąpiło przeszło 5 tysięcy profesjonalnych fotografów ze 125 krajów, nadsyłając w sumie ponad 80 tysięcy zdjęć. Nagrodę główną otrzymał Burhan Ozbilici za fotografię przedstawiającą moment po zabójstwie rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa w Ankarze. Fundacja World Press Photo wspierana jest przez Dutch Postcode Lottery i sponsorowana przez firmę Canon. Organizatorami wystawy w Chorzowie są Urząd Miasta, Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz Tramwaje Śląskie S.A.

Więcej informacji na temat wystawy World Press Photo można znaleźć na stronie www.worldpressphoto.org/news Tamże znajdują się również materiały prasowe – w tym nagrodzone zdjęcia dostępne w wysokiej rozdzielczości.

Więcej informacji na temat wystawy w Chorzowie można znaleźć na stronach www.chorzow.eu, www.centrum.chorzow.eu oraz na stronie na Facebooku World Press Photo Chorzów.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest