Strona chorzow.eu nie dla wszystkich!

Strona chorzow.eu nie dla wszystkich!

4 lipca 2017 Wyłączone przez redakcja

Od czerwca 2015 r. publiczne strony internetowe powinny być w pełni dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Nie wszystkim instytucjom udało się wywiązać z tego zadania strona internetowa Urzędu Miasta Chorzów pozostawia w tej części wiele do życzenia. Witryny publiczne wymagają jeszcze wielu poprawek i sporych nakładów pracy. NIK przypominał w czerwcu 2016 roku, że obowiązek dostosowania dotyczy nie tylko urzędów administracji publicznej, ale wszystkich podmiotów realizujących zadania publiczne, a więc na Urząd również!

Strony internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami tak, aby spełniać międzynarodowy standard dotyczący dostępności stron (WCAG 2.0). Określony w przepisach trzyletni okres przygotowawczy i ostateczny termin dostosowania serwisów do tych wytycznych minął 31 maja 2015 r. NIK sprawdziła wypełnianie 34 z 36 wymaganych zaleceń standardu WCAG 2.0 w 23 serwisach internetowych instytucji publicznych. Określony w przepisach trzyletni okres przygotowawczy i ostateczny termin dostosowania serwisów do tych wytycznych minął 31 maja 2015 r.

Nasza redakcja zwróciła się do Rzecznika Urządu Miasta Chorzów celem wyjaśnienia tej sytuacji, gdyż niebawem będziemy świętować już 2 letni okres po którym strona chorzow.eu powinna być dostosowana do potrzeb osób niedowidzących, lub niewidomych w temacie:

pytanie redakcji Echo Chorzowa:

Proszę o informację, kiedy strona chorzow.eu zostanie dostosowana dla osób niepełnosprawnych w szczególności dla osób niedowidzących? Określony w przepisach trzyletni okres przygotowawczy i ostateczny termin dostosowania serwisów do tych wytycznych minął 31 maja 2015 r.

Brak możliwości skorzystania z treści udostępnionych na stronach internetowych urzędów ogranicza dostęp części obywateli do informacji i do elektronicznych usług publicznych, co może prowadzić do zarzutu nierównego traktowania osób niepełnosprawnych.

W odpowiedzi otrzymaliśmy następujące wyjaśnienie:

– prace nad dostosowaniem stron miejskich do potrzeb osób niepełnosprawnych rozpoczęliśmy od Biuletynu Informacji Publicznej – to tam znajdują się bowiem najważniejsze informacje dotyczące pracy urzędu. Strona www.bip.chorzow.eu spełnia wszystkie standardy, o których Pan wspomina. Następnie zaczęto wprowadzać zmiany na portalu chorzow.eu, dodano m.in. system informatyczny Wirtualna Urzędniczka, który ułatwia obsługę strony także osobom niepełnosprawnym.  W trakcie dostosowywania portalu zostały nam przyznane środki unijne na utworzenie nowego portalu miejskiego, który będzie miał nie tylko nowoczesną grafikę, ale także będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Obecnie współpracujemy z wykonawcą strony, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem z nowego portalu będzie można korzystać już w październiku. Przypominam także, że budynek urzędu jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, można skorzystać także z tłumaczenia na język migowy – wyjaśnia Pani Karolina Skórka

Pragniemy przypomnieć, że okres karencji 3 lata i okres po terminie karencji czyli 2 lata = SUMA 5 lat strona niestety nadal nie jest dostosowana do wymogów.

Zapewnienie dostępności stron dla osób niepełnosprawnych to obowiązek wynikający wprost z obowiązujących przepisów prawa. Ratyfikowana przez Polskę w 2012 r. Konwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych wymaga zapewnienia osobom niepełnosprawnym m.in. dostępności informacji, komunikacji i innych usług, w tym usług elektronicznych.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest