Chorzowski DPS „Republika” jako przykład dobrych praktyk.

Chorzowski DPS „Republika” jako przykład dobrych praktyk.

6 lipca 2017 Wyłączone przez redakcja

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przedstawił raport z wizytacji przeprowadzonych przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur w domach pomocy społecznej. Raport powstał w wyniku wizytacji w 141 DPS w całej Polsce, prowadzonych od 2009 r.  w tym m.in.:  17. w województwie śląskim.

Mapa i adresy wszystkich wizytowanych placówek są dostępne na stronie rpo.gov.pl Raport zawiera zalecenia i wskazówki, które są ważne dla wszystkich domów pomocy społecznej w kraju. Co istotne, od 2017 r., dzięki dodatkowemu wysiłkowi KMPT, wizytacjami objęte są także placówki opieki działające na zasadach komercyjnych i do tej pory kierujące się wyłącznie zaleceniami w zezwoleniach wojewodów.

Podczas wizytacji stwierdzono nieprawidłowości, jednak zadaniem pracowników Biura RPO nie jest tylko zwracanie uwagi na błędy, ale też dostrzeganie dobrych praktyk, z których mogłyby skorzystać placówki w innych częściach kraju. Takie miejsca, z których warto czerpać inspirację znaleźliśmy w: Krakowie, Machowinku, Elblągu, Otwocku, Ełku, Chorzowie, Moryniu, Górnej, Białymstoku, Gryficach, Szczebrzeszynie, Wrocławiu, czy Płocku.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej w Biurze RPO zastępca dyrektora KMPT Przemysław Kazimirski: Raport jest czymś w rodzaju poradnika. Poradnika dla wszystkich – bo każdy może kiedyś korzystać z pomocy domów pomocy społecznej. Chcemy, byście Państwo wiedzieli, na co się nie godzić, jak rozwiązywać trudne sytuacje i konflikty, tak by nie naruszać praw człowieka i godności.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się naszym najnowszym raportem, w którym przedstawiono m.in. problemy systemowe. Jest dostępny tutaj. Najważniejsze kwestie znajdą Państwo również w krótkiej syntezie.

Jeśli są Państwo zainteresowani, konkretnymi wizytacjami w swojej najbliższej okolicy i zaleceniami, jakie po ich przeprowadzeniu przedstawili pracownicy KMPT, to pod tym linkiem znajdą Państwo wnioski ze wszystkich wizytacji w domach pomocy społecznej (za pomocą ctrl+F odnajdą Państwo interesujące miejscowości).

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest