Systemy sterowania ruchem miejskim i nowoczesna nawigacja.

Systemy sterowania ruchem miejskim i nowoczesna nawigacja.

30 lipca 2017 Wyłączono przez redakcja

Liniowy system zarządzania ruchem to projekt realizowany przy wsparciu dotacji unijnej. Zakłada on m.in. modernizację wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w mieście, co umożliwi koordynację ich działania na najważniejszych ciągach komunikacyjnych. Dodatkowo wdrożony zostanie priorytet przejazdu dla pojazdów komunikacji publicznej, pojawią się także elektroniczne tablice informujące kierowców o utrudnieniach na drogach.

Cała infrastruktura związana z sygnalizatorami świetlnymi ma umożliwić łączność z centrum sterowania ruchem, gdzie znajdują się główne jednostki obliczeniowe i interfejsy. Centrum sterowania ruchem za pośrednictwem łączy kablowych lub radiowych optymalizuje pracę sygnalizatorów świetlnych na danym ciągu komunikacyjnym.

Jeśli kierowca korzysta z aplikacji Waze lub Google Maps,  to nigdzie nie będzie mu się jeździć tak dobrze jak po Chorzowie. Miejski Zarząd Ulic i Mostów jako pierwszy w Polsce przystąpił do międzynarodowego programu wymiany danych Connected Citizens Program. Dzięki tej współpracy kierowcy poruszający się po mieście otrzymywać będą aktualne informacje o zamknięciu ulic lub zmianie kierunków jazdy, a także o zdarzeniach drogowych mających wpływ na płynność ruchu. Technologia systemu linowego sterowania ruchem ma w swoich funkcja takie m.in udogodnienia jak:

  • Systemy nadawania priorytetów pojazdom uprzywilejowanym
  • Systemy wykrywania i rejestracji zdarzeń drogowych
  • Inteligentne systemy zarządzania parkingami

Najprostszą metodą zapewnienia priorytetu będzie zmiana planu na interwencyjny, w którym moment i czas zaświecenia się światła zielonego są dobrane na podstawie średniej w taki sposób, że w większości przypadków pojazd uprzywilejowany trafia na światło zielone. Bardziej skomplikowane systemy określają, czy pojazd przyjedzie przed czy po okresie świecenia się zielonego światła, przyspieszając bądź wydłużając czas jego zapalenia. Najbardziej skomplikowane systemy ustawiają cykl na następujących po sobie sygnalizatorach, tworząc dla pojazdów uprzywilejowanych „zieloną falę”.

Pracownicy MZUiM-u za pomocą aplikacji ostrzegać będą także przed ograniczeniami na drogach związanymi z organizacją różnego rodzaju wydarzeń, np. przejazdu peletonu Tour de Pologne. – Największą zaletą uczestnictwa w Connected Citizens Program jest to, że będziemy mogli nie tylko na bieżąco przekazywać komunikaty kierowcom, ale także dostawać od nich informację zwrotną. Użytkownicy aplikacji Waze mogą zgłosić nam np. miejsce, w którym została uszkodzona jezdnia lub zniszczono znak drogowy – wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. – Dzięki stałemu przepływowi informacji, drogowcy będą mogli szybciej reagować na pojawiające się zagrożenia – dodaje prezydent. To nie koniec korzyści z programu CCP. Aplikacja nawigacyjna Waze ostrzeże  kierowców o powstających w mieście korkach. Informacja trafi również do MZUiM-u – bieżący monitoring będzie podstawą do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia zatorów drogowych. Chorzowscy drogowcy szukają także kolejnych zastosowań dla danych zbieranych przez aplikację. – Bazę informacji chcielibyśmy wykorzystać także w projektowanym właśnie systemie liniowego zarządzania ruchem. Takie rozwiązanie  przyśpieszyłoby przekazywanie informacji o nietypowych zdarzeniach na drogach Chorzowa i miast ościennych, a tym samym usprawniło ruch pojazdów – zapowiada dyrektor MZUiM w Chorzowie, Piotr Wojtala.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest