Doradcy emerytalni oblegani

Doradcy emerytalni oblegani

3 sierpnia 2017 Wyłączono przez redakcja

Niemal przez cały lipiec  br. (a dokładniej w dni robocze od 3 do 28 lipca) do doradców emerytalnych ZUS w całym kraju zgłosiło się po poradę ponad 210 tysięcy osób. Od 3 lipca 2017r. we wszystkich oddziałach  ZUS  595 doradców emerytalnych udziela informacji, które mogą być pomocne  w wyborze najlepszego  momentu przejścia na emeryturę. 

Jeśli chodzi o województwo śląskie, to śmiało można rzec, że największa ilość klientów zawitała do Oddziału ZUS w Rybniku-aż 5326 osób. Niewiele mniej osób odwiedziło placówki ZUS podległe pod Oddział ZUS w Chorzowie-5174. W całym województwie z porady doradcy emerytalnego skorzystało w ciągu 4 pierwszych tygodni od momentu ich powołania ponad 28 tysięcy osób.

 Opcja doradcy emerytalnego była najczęściej wybieraną przez odwiedzających placówki  klientów w tzw. biletomacie. Warto przypomnieć, że specjalna usługa doradcy emerytalnego skierowana jest w szczególności do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wielu emerytalnego. Tylko w ostatnim kwartale 2017 r., z tego tytułu będzie mogło dodatkowo skorzystać ok. 331 tys. osób,
z czego prawie 50 tys. z województwa śląskiego
. Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, symulowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego. Będzie mógł także przeprowadzić prognozę, jak ta emerytura może się kształtować gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową.

Jest nam niezmiernie miło, że przeważająca większość klientów ZUS  chwali tę usługę. Potwierdzają to prawie wszyscy, którzy w okresie  ostatniego miesiąca skorzystali z zasięgnięcia opinii u doradcy emerytalnego ZUS. Żeby skorzystać w ZUS z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie na sali obsługi klientów wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.  Pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zainteresowani mogą udać się na sale obsługi klientów i skorzystać z porad  doradców emerytalnych do czego ich serdecznie zachęcamy!

 Przypomnijmy: W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w systemie informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych.

Liczba klientów obsłużonych przez doradców emerytalnych w Chorzowie w okresie od 3-28 lipca 2017 r. to 5174 osób. Natomiast łącznie we wszystkich oddziałach ZUS na terenie Śląska udzielono porad 28 133 osobom.

Aldona Węgrzynowicz

Regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego

 

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest