Konsultacje z doradcą ZUS.

Konsultacje z doradcą ZUS.

23 sierpnia 2017 Wyłączono przez redakcja

Doradcy emerytalni ZUS oraz doradcy ds. ulg i umorzeń ZUS czekają na Ciebie w wyznaczonych terminach także w  Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miejskim w Chorzowie.

Chcesz się skonsultować z doradcą ds. emerytalnych ZUS lub popadłeś w tarapaty finansowe i zalegasz ze spłatą składek ZUS, a nie masz możliwości odwiedzić placówki ZUS? Przyjdź na konsultacje  organizowane przez chorzowski Oddział ZUS w Urzędzie Miasta w Chorzowie lub w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Jeśli masz pytania dotyczące warunków, jakie musisz spełnić do przyznania emerytury,  chcesz dokonać wyliczenia prognozowanego świadczenia, pragniesz zasięgnąć informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę, jesteś zadłużonym płatnikiem składek i chcesz odzyskać płynność finansową umożliwiającą kontynuowanie działalności- zgłoś się do … Urzędu Miejskiego w Chorzowie lub Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

To nie pomyłka. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z konsultacji z doradcą emerytalnym lub doradcą ZUS ds. ulg i umorzeń  w placówce ZUS, ale „ załatwiasz sprawy urzędowe” w Urzędzie Miasta w Chorzowie lub Śląskim Urzędzie Wojewódzkim pamiętaj, tam także w wyznaczone dni czeka na Ciebie doradca emerytalny ZUS oraz doradca ds. ulg i umorzeń ZUS, który chętnie pomoże Ci w uzyskaniu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, doradca ds. ulg i umorzeń przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta i jego możliwości finansowych. Zadaniem doradców jest również pomoc klientom w zgromadzeniu, przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.

Dyżury doradców emerytalnych ZUS oraz doradców ZUS ds. ulg i umorzeń w Urzędzie Miasta w Chorzowie odbędą się w każdy ostatni czwartek danego miesiąca tj. :

– 28 września br. w godz. od 13.00 do 16.00;

-26 października br. w godz. od 13.00 do 16.00;

-30 listopada br. w godz.  od 13.00 do 16.00;

-28 grudnia br. w godz. od 13.00 do 16.00

Jeśli masz możliwość odwiedzenia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pamiętaj- doradca emerytalny oraz doradca ds. ulg i umorzeń odpowie na Twoje pytania w każdy pierwszy wtorek danego miesiąca tj.:

-5 września br. w godz. od 10.00 do 14.00;

-3 października br. w godz. od 10.00 do 14.00;

-7 listopada br. w godz. od 10.00 do 14.00;

-5 grudnia br. w godz. od 10.00 do 14.00

 

Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny – dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z tym w ZUS powołano specjalnych doradców emerytalnych. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenie co ma wpływ na jej wysokość, poinformowanie o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury, tj.  obliczenie na jaką emeryturę może liczyć ubezpieczony, jeśli wcześniej zrezygnuje z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy postanowi jeszcze być aktywny zawodowo. Tym samym pośrednio  doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.

Wysokość emerytury doradca wyliczy za pomocą  kalkulatora emerytalnego. W zależności od tego, w którym miesiącu, okresie, dana osoba planowałaby przejść na emeryturę – doradca dokona symulacji wyliczenia tego świadczenia w kwocie brutto.

Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto dodać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Szacuje się, że z każdym kolejnym przepracowanym przez nas rokiem nasze świadczenie wzrasta o ok. 8%. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek.

Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:

  • dowód osobisty;
  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akty urodzenia dzieci);
  • decyzję o kapitale początkowym;
  • informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej;
  • obecny stan środków na rachunku w OFE.

Serdecznie zapraszamy!

Aldona Węgrzynowicz

Regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest