Uwaga! od 2018 – brak ubezpieczenia chorobowego.

Uwaga! od 2018 – brak ubezpieczenia chorobowego.

30 sierpnia 2017 Wyłączono przez redakcja

Od 1 stycznia 2018r. płatnicy będą opłacali składki jedną wpłatą na indywidualny numer rachunku składkowego. Wpłaty od razu zaksięgujemy na indywidualnym koncie płatnika składek.

Uwaga, jeśli masz zadłużenie w składkach na ubezpieczenia społeczne- skontaktuj się z doradcą ZUS ds. ulg i umorzeń, bowiem ZUS będzie rozliczał wpłaty składek na najstarsze zaległości. Dzięki temu nie będą narastały odsetki za zwłokę, ale nie będziesz mógł opłacać tylko bieżących składek bez uregulowania zaległości np. aby skorzystać ze świadczeń chorobowych czy zdrowotnych. Twoja wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. 

Dla wygody klientów ZUS od nowego roku uproszczono zasady wpłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą opłacali składki jedną wpłatą. Wpłata zostanie automatycznie podzielona na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia. Jednak brak pełnego i terminowego pokrycia składek na ubezpieczenia społeczne do tego dnia będzie skutkował brakiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Chcemy ustrzec płatników posiadających zaległości przed tą niedogodnością. Dlatego ZUS wyśle przeszło 100 tys. listów przestrzegających prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i jednocześnie mających zaległości składkowe przed skutkami zmian w prawie. Informujemy w nich o możliwości wystąpienia przez płatników z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty. Każdy, kto podpisze umowę przed 1 stycznia 2018 r. i będzie terminowo regulował należności, będzie miał pewność, że wpłaty będą rozliczane na składki bieżące i na raty. Zapraszamy również do kontaktu z naszym doradcą ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia, dostosowane do indywidualnej sytuacji oraz pomoże w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.

Tabela przedstawia liczbę dłużników z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w poszczególnych oddziałach ZUS na terenie województwa śląskiego oraz kwotę zadłużenia z tego tytułu

Oddział ZUS Łączna kwota zadłużenia Liczba dłużników z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym
Oddział ZUS w Bielsku-Białej Ok. 8 270 000 zł 2 239
Oddział ZUS w Chorzowie Ok. 16 325 000 zł 2 729
Oddział ZUS w Częstochowie Ok. 5 270 000 zł 1 480
Oddział ZUS w Rybniku Ok. 8 284 000 zł 1 921
Oddział ZUS w Sosnowcu Ok. 8 622 000 zł 1 614
Oddział ZUS w Zabrzu Ok. 10 628 000 zł 2 102

żrodło – Regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest