Czy Chorzów dołączy do pomocy dla gmin zniszczonym przez nawałnice?

Czy Chorzów dołączy do pomocy dla gmin zniszczonym przez nawałnice?

25 sierpnia 2017 Wyłączono przez redakcja

0,5 mln zł chce przekazać gminom poszkodowanym przez wichury zarząd woj. śląskiego. Pomoc finansową na ten cel deklaruje także parę śląskich miast.
Na Sesji Rady Miasta Chorzów 31.08 radni zadecydują, czy Chorzów dołączy do innych śląskich gmin i udzieli wsparcia finansowego w wysokości 50 tyś zł dla poszkodowanych przez nawałnice.

Pół miliona złotych od śląskiego samorządu wojewódzkiego ma trafić do dwóch pomorskich gmin: Brusy i Sulęczyno. By tak się stało, potrzebna jest jeszcze zgoda sejmiku wojewódzkiego. W tym celu zarząd województwa przygotował na najbliższą sesję sejmiku, która odbędzie się 28 sierpnia, projekt odpowiedniej uchwały. Zakłada ona udzielenie pomocy finansowej na łączną kwotę w wysokości 500 tys. zł na wsparcie osób i rodzin w gminach objętych pomocą. Największą pulę otrzymają najbardziej poszkodowane Brusy – 400 tys. zł. Do Sulęczyna trafi 100 tys. zł.

„Gminy naszego województwa wielokrotnie były i są doświadczane przez kataklizmy. Wówczas każda pomoc jest potrzebna. Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji” – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Tylko w gminie Brusy po nawałnicy z 11 sierpnia br. ok. 600 rodzin poniosło straty w swoich domach. Szkody dotyczą głównie zerwania dachów, konstrukcji dachowych z pokryciami, przewróconych kominów, zniszczonych stropów w wyniku zalania, zamoczonych ścian i podłóg. Do teraz kilkadziesiąt rodzin nie posiada prądu. Agregaty prądotwórcze z kolei generują wysokie koszty zakupu paliwa.

To nie jedyne wsparcie, które może popłynąć z województwa śląskiego do zniszczonych przez wichury miejscowości. Finansowej pomocy na ten cel chcą udzielić też niektóre śląskie miasta. W Rybniku radni mają zająć się podobnymi uchwałami na sesji 24 sierpnia (pomoc w wysokości 100 tys. zł), w Wodzisławiu Śl. (sesja – 30 sierpnia) – 30-40 tys. zł, w Sosnowcu (sesja – 31 sierpnia) – 100 tys. zł, w Raciborzu (sesja – 30 sierpnia) – 50 tys. zł i w Chorzowie (sesja – 31 sierpnia) – 50 tys. zł.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest